Pojem "Brunírovanie" (respektíve aj "Černenie") pochádza z nemeckého výrazu "Brünieren" a je to chemická úprava akýchkoľvek výhradne celokovových predmetov s oceľovým povrchom, ktorý sa vykonáva hlavne preto, aby exponované miesta zbytočne nepodliehali korózii a neleskli sa.
Keby sme sa na pojmy "Černenie" a "Brunírovanie" pozreli z prísne chemického hľadiska, tak ide o morenie danej veci v roztavených soliach, v kyselinách alebo v výluhu (napríklad NaOH). Potom sa na povrchu pokovovaného predmetu objaví tenká vrstvička oxidu-železnato-železitého Fe3O4 (známy tiež ako "Magnetit"), ktorá zmení farbu oceľového predmetu na čiernu, hnedú alebo tmavomodrú.
Brunírovanie ani černenie nie je však ani náhodou postup, ktorý by snáď daný oceľový predmet nafarbil nejakou farbou, namiesto toho ide o tzv. "chemické pasivovanie jeho povrchu". Navyše, táto ochranná vrstvička na kovu je nesmierne tenká (cca len 1 mikrometer), takže viditeľným okom sa rozmery daného predmetu naozaj prakticky nijako nezmení. Dobrou vlastnosťou tejto vrstvičky je aj to, že je veľmi dobre zmáčanlivá pre olej, takže ako ochrana proti korózii je vynikajúci.
Štandardne je v našich končinách používaný prípravok v sypkej forme známy ako "Brunigal". Prvý nevyhnutný krok procesu černenia je však jeho odmastenie v horúcej kúpeli s tenzidmi (povrchovo aktívne látky), ktorý sa vykoná za ponorenia do vriaceho roztoku Brunigalu. Hneď nato nasleduje pri výrobe proces oplachovania vo vode, načo sa ešte ošetrí naftou alebo Petrolejom. Kto chce oceľový produkt trvalejšie zakonzervovať, môže použiť nejaký ten konzervačný olej typu Konkor.
Je potrebné pri procese černenia zohľadniť aj to, že pri predmetoch so závitovými alebo slepými otvormi je nutné všetko pred konzerváciou prefúknuť prúdom vzduchu, pretože inak dôjde k tomu, že dlhodobé pôsobenie zvyškov v černiacej kúpeli vyvoláva silnú koróziu.
Isteže a to zvyčajne v nasledujúcej forme:
Ešte než začneme, tak si musíme uvedomiť jednu vec, ktorá je však stále nespochybniteľným faktom - je to práve proces brunírovania / černenia, ktorý nám zaistí pri oceľových výrobkov ten najlepší produkt a to vďaka najkvalitnejšiemu čiernemu povrchu. Iné alternatívne postupy nemajú zase až taký ochranný alebo estetický efekt, o mechanickej odolnosti ani nehovoriac. Brunírovanie má ale jeden zásadný neduh: následná ekologická likvidácia vzniknutých kalov a vyčerpaných kúpeľov je nesmierne náročná.
Všeobecne ide o oblasť strojárstva (najmä, čo sa týka výroby presných nástrojov), tiež však slúži aj ako podklady pre lakovanie a u ručných zbraní sa čierni preto, aby sa neleskli a zbytočne neprezradili polohu strelca (nežiaduce ako v armáde, tak u Polície, tak u lovcov).
Keď už raz máme na čiernenom povrchu také hrôzy ako sú stopy hrdze alebo početné škrabance, tak sú jej všetky opravy dosť nejednoduché. Ide v prvom rade hlavne o to, že onen poškodený povrch sa nedá spravit farbou! Tá tam totiž nebude držať kvôli tomu, že na ňom došlo k alkalickej reakcii (vyvolanej procesom černenia / brunírovania).
V podstate sa dá povedať, že moderný človek túžiaci po oprave brynýru / černenia má v zásade dve možnosti - použije buď prostriedky na studené černenie (ich kvalita však nebýva bohvieaká + je to rovnako len chvíľkové riešenie a robia sa pritom aj fľaky), poprípade sa dá zájsť za profesionálom, aby celý proces vlastného brunírovania / černenia predmetu zopakoval.