Ako spoznáte, že plastová vec, ktorú ste si zakúpili vo vašom obľúbenom online army-shopu, je skutočne neškodná pre vás aj vaše okolie? Nie je to tak zložité, keď sa pri tom človek drží niekoľkých jednoduchých procedúr a znalostí.
Látka nazývaná Bisfenol A (skratka BPA) je zlúčenina na organickej báze a používa sa ako monomér pri výrobe polykarbonátov. Dnes ho nájdeme prakticky vo všetkom: od CD / DVD, cez dojčenské fľaše, športové pomôcky, v stavebníctve, ... Nájdeme ho v polykarbonátu (PC), polyvinylchloridu (PVC) aj u epoxidových živíc.
Problém je, že BPA sa v ľudskom tele správa ako syntetický estrogén, takže keď sa dostane práve do neho, má rozhodne potenciál na to spôsobiť mu nemalé škody. Preto sa minimálne u detských hračiek dnes často trvá aj na logu "BPA Free“.
Ak patríte k ľuďom, ktorí podobné veci z princípu nečítajú, ignorujú a odsudzujú, nech, je to váš život. Ale minimálne vaša rodina a okolie do toho zaťahované byť nemusí, že áno?
Logo BPA free spoznáte ľahko, teda samozrejme, ak ho budete hľadať ...
Keď sa testoval vplyv BPA na zvieratách, potom výsledky neboli moc povzbudivé - u zvieracieho plodu spôsoboval buď úbytok spermií u mužov alebo bránil správnemu vývoju prsného tkaniva (a ako "bonus" ešte vyššie šance na rakovinu prsníka neskôr k tomu).
Aktuálne sa vedci stále ešte hádajú, či to všetko vyššie bude platiť aj u ľudí alebo či môže BPA navyše ešte aj za nespočetné nám dnes tak známe civilizačné choroby - cukrovka, nadváha, srdcové choroby, ... Jedno je však úplne neprehliadnuteľné - muži pracujúci v továrni na BPA mali štyrikrát častejšie problémy s erekciou a sedemkrát častejšie problémy s ejakuláciou.
BPA sa negatívne podpisuje aj na fungovaniu ľudského imunitného systému. Európska organizácia EFSA však vydala po svojich vlastných štúdiách vyhlásenie o tom, že BPA nie je nebezpečný a nespráva sa ako endokrinný narušiteľ. Navyše, už od vojny sa používa ako konzervový lak a ďalej sa EFSA obhajuje aj tým, že je to jedna z najdlhšie a najviac dlhodobo sledovaných látok.
Podľa vedcov netreba rozpútavať paniku, avšak je dobré vedieť určite minimálne to, že sa BPA môže z plastu uvoľniť, a to pravdepodobne vtedy, keď je vystavený žiareniu. A to či už slnečnému (plastové fľaše ponechané na slnku) alebo tepelnému (ohrievanie jedla v plastovom obale).
Ak vám pripadá normálne, kupovať veci určitej značky alebo skrátka spĺňajúci určitý kvalitatívny štandard a vaše zdravie (alebo aspon zdravie ratolestí) vám nie je ľahostajné, prečo to nevziať skutočne zgruntu a nestrážiť si aj podobné logá? Znie to trochu ako fráza, ale zdravie máte naozaj len jedno.
Veď moderné civilizácie do nás už tak "valí" podobné veci vrchom/spodom - tak napríklad morské ryby sa dnes berú za vzor zdravej životosprávy, pravda je však taká, že kvôli uhoľným elektrárňam a ťažbe zlata obsahuje väčšina rýb natoľko vysoké dávky ortuti (https://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5), že si nemôžete dovoliť je jesť neustále a bez zdravotných následkov...
Je smutným paradoxom ľudskej povahy aj to, že si väčšina ľudí začne zdravia vážiť až vtedy, keď sa objavia nejaké problémy.