Spacáky na kempovanie sú také spacáky, ktoré majú komfortnú teplotu od -5 °C. Kempovať chodíme prirodzene hlavne v lete, ale aj v prechodných ročných obdobiach, teda na jar a na jeseň. A ak by sme si kupovali spacák s nižšou komfortnou teplotou, mohlo by sa stať, že by nám v ňom mohlo byť príliš teplo.
Spacák patrí k zásadným prvkom výbavy každého trempa, táborníka, milovníka survivalu či skrátka človeka, ktorý rád spáva v prírode a nijako zvláštne sám seba neoznačuje. Spacáky alebo spacie vaky na kempovanie sú menšie a ľahšie ako ich náprotivky na zimu, takže si ich môžete jednoducho zbaliť do batohu.
Pokiaľ ste milovníkom kempovania, ktorý všade vyráža obytným autom, potom sú hmotnosť a rozmery spacáku prakticky irelevantné. Ale ak sa vydáte na niekoľkodňovú túru či cestu vlakom alebo autobusom, potom budú tieto parametre zohrávať zásadnú úlohu.
To je napokon otázka, ktorá súvisí aj s odsekom vyššie. Prírodný materiál je prírodný materiál, ale syntetické spacáky zase ľahšie vyčistíte a usušíte a pri rovnakých tepelnoizolačných vlastnostiach sú súčasne menšie a ľahšie. Čo v troch zo štyroch ročných období rozhodne oceníte. Perový spacák je síce komfortný, ale perie saje vlhkosť, takže je potrebné ho každé ráno poriadne vysušiť na slniečku, najmä ak sa rozhodnete spať pod širákom. A ak ste na viacdennej túre, je ideálne sa vydať na cestu každé ráno čo najskôr.
Hlavný rozdiel medzi mumiovým a dekovým spacákom spočíva v tom, že zatiaľ čo prvá voľba je vhodná na spanie pod širákom, tá druhá skôr od auta, do stanu alebo do chaty. Dekový spacák totiž na rozdiel od toho múmiového nedisponuje kapucňou, ktorá by pri spaní chránila vašu hlavu. Z múmiového spacáka pri spaní skrátka trčí len tvár.
Pri jednotlivých spacákoch sa uvádzajú najčastejšie tri teplotné údaje, ktoré vám pomôžu rozlíšiť, či je vami vybraný spacák vhodný na kempovanie alebo nie. Spomínaná komfortná teplota, pri ktorej sme v prípade kempovacích spacákov udali číslo -5 °C, je teplota, pri ktorej je spanie v tomto spacom vaku pohodlné aj v prípade, že spíte pod širákom. Pri limitnej teplote sa do spacáka musíte trochu viac obliecť, pri extrémnej teplote už vám však za bežných podmienok môže hroziť podchladenie a spacák už pri tejto hodnote vonkajšej teploty rozhodne neodporúčame používať.
Okrem vyššie uvedeného by mal byť spacák na kempovanie tiež nepremokavý, veď pri spaní vonku môžete čakať minimálne rosu, keď už nie dážď. Zvlášť jari bývajú daždivé a určitá úroveň nepremokavosti sa hodí vždy. Určite je ale vhodné mať spacák osadený aj teplými švami, pretože každá izolácia je tak efektívna, ako efektívny je jej najslabší článok. Ako tepelný izolant potom funguje aj léga (teda pruh látky) zakrývajúci zips.