Ako rozoznať štáty od seba? Územím? Polohou? A čo takhle vlajkou? Okrem štátu sa môžu vlajkou chváliť aj rôzne kluby a organizácie. Ale čo to vlastne vlajka je? Prakticky sa jedná kus látky spravidla obdĺžnikového tvaru, na ktorej sú farbami vyobrazené vzory, tvary alebo signatúry. Pozor na zámenu vlajky s práporom. Prápor nemá predpísaný pomer strán. Vlajky boli známe už v starovekom Egypte. Tam sa ku kolom pripevňovali rôzne predmety, aby sa dali časti armády rozlíšiť. Najstarší dochovaný praporec je z Číny, pochádza z druhého storočia pred naším letopočtom. Čím sa teda vlajky vyznačujú?
Dnešné vlajky majú väčšinou obdĺžnikový tvar. Pomer strán je rôzny, naša česká vlajka má pomer 2:3, oproti tomu vlajka spojených štátov je v pomere 10:19. Napriek prevahe obdĺžnikov sú tu aj výnimky, akými je napríklad Vatikán alebo Švajčiarsko, ktoré majú vlajky štvorcové. Úplným extrémom je potom vlajka Nepálu, ktorá je cípatá. Tak ako tak sa na vlajkách objavujú obrazce, ktoré symbolizujú stáť.
Hoci si môžeme myslieť, že si každý štát vymyslel svoju vlastnú vlajku, pravdepodobne sa budeme škaredo mýliť. Vlajky sú veľmi kopírované, pri čom sa na nich zmení len farby. Napríklad takzvaný škandinávsky kríž, ktorý malo Dánsko na vlajke a v znaku už od pradávna, slúžil k predlohe aj ostatným severským štátom. Prevzali ho a dnes sa s ním pýši. Podobne tomu bolo aj u francúzskej revolučnej trikolóry. Tá slúžila ako predloha pre vlajku Taliansku, Belgicku a ďalším. Kreativitu a osobnosť teda vo vlajkách nehľadajme, nakoniec aj tak zistíme, že to je len okopírovaný a pozmenený originál.
Vlajky sa vešajú na stožiare, alebo sa môžu vyvesiť smerom nadol vo zvislej polohe. Takéto zavesenie potrebuje prostriedky, ktorými sa bude dať vykonať. Týmito prostriedkami sú kovové oká na stranách vlajky, alebo prievlak na jej ľavom konci. Vďaka nim sa vlajka dá zavesiť bez možného poškodenia. V našom eshope nájdete niekoľko rôznych vlajok, vrátane tej českej.