Vodotesné vaky predstavujú priestor pre veci, ktoré musí za každú cenu zostať suché. Využijeme je predovšetkým na vode alebo v jej blízkosti. Jedine, čo musíme premyslieť, je materiál a predovšetkým veľkosť tohto vaku.
Poznáte ten pocit, keď si na seba chcete vziať suché oblečenie, pretože sme sa zrovna prevrhli na kanoe, ale nemôžete? Môže zato batoh, ktorý sa prevrátil s nami. Bohužiaľ nebol vodotesný, a tak je aj všetky oblečenia mokré a elektronika zničená. To by sa nestalo, keby sme boli patrične vybavení. Buď so sebou môžeme viezť špeciálny barel, kam si naše veci uzavrieme (výhodou je, že pláva). Alebo niečo menšieho, čo poslúži rovnako.
Ako sme iste dobre poznali, hovoríme o vodotesných vakoch alebo vreciach. Názvov je viac, ale všetky vyjadrujú jedno a to isté. Ide o špeciálny vak, ktorý vďaka svojmu materiálu neprepustí vodu. Materiál nie je však to jediné, čo je dôležité na takomto vaku. Batohy, bundy, ale aj ostatné vybavenie často pretečie spojom v podobe zipsu, suchého zipsu alebo švu. Ako je riešený vodotesný vak? Zatváranie je veľmi jednoduché a napriek tomu premyslené. Predstavuje ho klasický tunelový otvor, ktorý má na konci dva popruhy s rýchlosponami. Po naložení vecí do vaku začneme prebytočný materiál rolovať smerom odhora. Po pár prehybov jednoducho spojíme popruhy s rýchosponami, čím vak zaistíme, aby sa nerozmotal. Za vzniknuté ucho môžeme vak aj nosiť, musíme si však dať pozor na kvalitu rýchlospony a vziať do úvahy váhu celého vaku. Niektoré vaky sa nezapínajú hore, ale jednotlivé konce sa pripnú na strany vaku, čím ušetríme miesto. Ako všetko funguje, vieme, teraz k materiálu.
Materiál je hlavným médiom nepremokavosti. V praxi sa používa niekoľko rôznych materiálov, ktoré sa líšia svojím názvom, ale sú rovnaké svojou podstatou. Skrátka nesmú vpustiť ani kvapku vody. Nie všetky vaky sú opatrené takýmto materiálom. Niektoré majú napríklad vodeodolný nylon, ktorý má síce dobrý vodný stĺpec, ale nie je úplne nepremokavý. Skôr odoláva vlhkosti, než priamemu náporu vody. Ako teda spoznáme vhodný materiál? Jednoducho si strážte priame spomenutie nepriepustnosti v popise produktu. Materiály prakticky fungujú ako vrstvené tkaniny, ktoré majú zatrené póry povrchovou úpravou alebo sú sami o sebe nepriepustné. Môžeme spomenúť napríklad Hypalon®, Taffeta Carbonite® a ďalšie. No ale čo švy? Áno, to je veľmi správne položená otázka. Pri prešívaniu materiálov dochádza k poškodeniu štruktúry. Vzniknutými dierkami by mohla voda pretiecť. Zároveň záleží aj na drobných netesnostiach medzi priloženými dielmi. Preto zabudnime na obyčajné šité spoje. Musíme sa zamerať na tie lepené. Vďaka lepeniu sú spoje perfektne hermeticky uzavreté. Zaliatie prípadných medzier lepidlom zamedzuje vniknutiu akejkoľvek kvapaliny.
Ako také vaky vyzerajú, už vieme. Nutné dodať, že vaky vo väčšine prípadov nedisponujú žiadnymi manipulačnými prvkami. Áno, máme pútka a úchyty, ale nič pre dlhodobejšie prenášanie (ramenné popruhy a tak ďalej). Vaky teda neslúži k dlhšiemu prenášaniu. Jedná sa len o transportný vak, ktorý naložíme napríklad na auto alebo do lode s istotou, že jeho obsah nezvlhne. Ich veľkým problémom je bohužiaľ ten fakt, že väčšinou neplávajú. Ak by sme do nich umiestnili elektroniku alebo niečo ťažšieho, môže sa stať, že v priebehu chvíľky sa vak potopí. To sa dá riešiť buď vzduchovými vankúšmi, alebo už spomínaným barelom, kam sa samotný vak uschová. Vaky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach od jedného litra až po naozaj veľké vaky s objemom aj 60 litrov a viac. Neberieme vodné športy na ľahkú váhu a radšej svoje veci chráňme.