Úrazy sa skrátka stávajú a ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Jednou z možností, ako sa na také nešťastie preventívne nachystať, sú aj záchranárske nožnice. Tie si môžete pribaliť aj do auta alebo do batohu.
Je lepšie byť pripravený, ako plakať nad rozliatym mliekom (alebo ako hovoria príhodnejšie na Slovensku, „nad rozliatou krvou“). Súčasťou prípravy by malo byť aj to správne vybavenie. K výbave lekárničiek väčšinou patria aj nožnice, ktoré je možné využiť na rôzne účely (viď nižšie). Lenže problém je v tom, že bežné lekárničky obsahujú aj bežné nožnice. Tie skrátka nemusia spĺňať záchranárske štandardy, ktoré sa občas môžu hodiť aj laikom.
Záchranárske nožnice sú nástrojom pre profesionálov, ktorý by mal byť vyrobený z tých najkvalitnejších dostupných materiálov. Okrem toho by mal spĺňať aj určité špecifiká, na ktoré z pochopiteľných dôvodov drobné nožnice z lacnej lekárničky jednoducho dosiahnuť nemôžu. S tými často môžete prestrihnúť tak možno priložený obväz.
Hlavnou funkciou každých nožníc je prirodzene strihanie. Záchranárske nožnice toho však musia spĺňať oveľa viac. Musia ponúkať všetky potrebné nástroje pre profesionálov, ktoré treba mať po ruke v núdzovej situácii, predovšetkým pri záchrane života.
Záchranárske nožnice by mali byť z tvrdého a odolného materiálu, ale tiež by mali byť zahnuté, aby prestrihli aj tie najtvrdšie tkaniny, ale súčasne, aby ešte ďalej neporanili poraneného. Mali by byť ergonomické, aby sa s nimi dobre manipulovalo a vo vypätých situáciách nebolo nutné riešiť, ako ich vlastne chytiť, aby ste ich mohli efektívne používať.
Niektoré záchranárske nožnice sú ešte zvlášť vybavené špeciálnymi nástrojmi typu rezáka bezpečnostných pásov, rezáka prsteňov či extrémne tvrdého hrotu na rozbitie skla. Využiteľným doplnkom môže byť v niektorých prípadoch aj kľúč na kyslíkové fľaše, ktoré sa bežne prevážajú napríklad vo vozidlách rýchlej záchrannej pomoci. A hodiť sa môže aj pravítko, ktoré v niektorých prípadoch nájdete na ostriu.
Kvalitné záchranárske nožnice je vhodné mať pribalené v aute (a vedieť, kde ich máte, aby boli vždy po ruke), prípadne v batohu, nech už sa vydávate kamkoľvek. Nikdy neviete, čo sa vám cestou môže stať. Prípadne niekomu inému, komu môžete poskytnúť prvú pomoc.
Nemusíte totiž byť len pasívnym prizerajúcim, ale aj tým, kto reálne pomôže. Treba aj zachrániť život. A na takéto situácie sa treba dopredu pripravovať nielen vybavením, ale aj teoretickým a praktickým výcvikom a v neposlednom rade aj mentálnou prípravou. Aj tie najprofesionálnejšie záchranárske nožnice vám totiž budú celkom k ničomu, pokiaľ pri pohľade na krv skameníte.