Asi najpopulárnejším médiom pre prenášanie našich osobných či neosobných vecí bude batoh. Teda ak hovoríme o výletoch, prechádzkach a tak ďalej. Existuje naozaj veľa druhov a typov. Niečo majú však spoločné, sú to dva ramenné popruhy. CHYBA! To už dávno neplatí, dnes môžeme mať dokonca batoh, ktorý má lenjeden popruh. Môžu sa síce zdať trochu neohrabané a nevyužiteľné, opak je však pravdou. Skrýva sa v nich rad výhod, ktoré si v nasledovných pár riadkoch povieme.
V predchádzajúcej dobe mali batohy naozaj dva popruhy. Bolo to výhodné, pretože dobre sedeli na chrbte, bezproblémovo sa nosili a neboli s nimi žiadne problémy. Potom prišla éra jedno popruhových batohov. Ako si iste dobre pamätáme, nešlo zrovna o účelové a supermoderné koncepcie. Bolel z nich chrbát, pri väčšom naložení sa popruh zarezával a my sme boli akurát tak naštvaní a zhnusení všetkým tým, čomu hovorili - PECKA ROKA. Ako je všeobecne známe, nemôžeme sa držať minulosti, musíme ju prekročiť a dať šancu dnešnej ponuke. Je až neuveriteľné, čo firmy, akou je napríklad Maxpedition, dokázali v tomto odbore. Batohy cez rameno teraz ponúkajú výhody, o ktorých sa nám s tými klasickými ani nezdá.
Aké výhody môžu ponúknuť batohy, ktorým chýba polka základného nosného prvku? Asi by sme sa čudovali, ale nie je to len tak, že sa začínajú používať po celom svete. Veľmi oceňovanou výhodou je napríklad možnosť prístupu do batohu za chôdze. Ideme, odopneme stabilizačný popruh a batoh si jednoducho pretočíme na brucho. V tejto polohe vytiahneme kompas, mapu, desiatu, skrátka čokoľvek a batoh jednoducho vrátime na chrbát. Ďalšou výhodou je striedanie ramien. Keby nás vplyvom vyššej hmotnosti začalo rameno bolieť, jednoducho si batoh prehodíme cez to druhé. Ako nám možno došlo, netýka sa tento benefit všetkých batohov. Stále sa na trhu točí tie, ktoré nie sú dobré, ničí chrbát a tým aj naše nervy. Ako ich spoznať?
Prakticky by malo stačiť držať sa renomovaných značiek, ktoré kvalitu zaručujú. Klasické konštrukcie, ktoré viedli naozaj uhlopriečne cez rameno k boku, už tiež nie sú pravidlom. Môžeme si napríklad vybrať oveľa rovnejšiu konštrukciu, ktorá neťahá dozadu, ale ako každý iný batoh, prenáša svoju váhu smerom dole do nôh. Ak si chceme sami postrážiť kvalitu batohu, dbajme na dobre utvorený ramenný popruh. Musí byť oproti tým klasickým oveľa širší, aby sa váha lepšie rozkladala. Spolu s jeho polstrovaním sa obmedzí bolestivé miesta na minimum. Ako je dobre známe, prevažovali tieto batohy smerom dozadu. Rovnako ako u tých klasických, majú aj batohy cez rameno stabilizačné popruhy, ktoré ich drží tak, aby sa hýbali s telom a nie sami za seba.
Pri výbere si okrem už spomínaných výrokov musíme dať pozor aj na materiál, vnútornú skladbu a tak ďalej. Materiál by mal byť nylon v jeho modifikáciách (tými sú najčastejšie 600D a vyššie). Najlepšou voľbou je balistický nylon 1050D s povrchovou úpravou, ktorá zaručuje lepšiu nepremokavosť a pevnosť. Naša pozornosť by sa mala zamerať aj na vnútornú skladbu batohu. Je nutné podotknúť, že batohy cez rameno neslúžia na dlhšie pochody. Sú to skôr batohy na cestu do práce alebo krátky výlet.