Siahneme do vrecka, vytiahneme nôž a ... nič. Ako je to možné? Skrátka ho nemáme naostrený. Často platí, že tupý nôž je horší než žiadny nôž. Môžeme si ho dať nabrúsiť k nožiari alebo brúsiči. Prečo také zložité operácie, keď si nôž môžeme nabrúsiť doma sami? Stačí nám k tomu trocha zručnosti a adekvátny brúsik, ktorý zakúpime u nás v obchode.
Hlavné dve skupiny brúsikov sú tie, ktoré so sebou budeme nosiť pre prípad otupenia noža a tie, ktoré budú doma pre stálu údržbu noža. Pre oba varianty rozlišujeme brúsky na dve skupiny - klasické a naťahovacie. U naťahovacích brúsikov je princíp jednoduchý. Vezmeme nôž a niekoľkokrát ho smerom k sebe pretiahneme brúskou. Vnútri neho sú dva brúsne kamene alebo tyčinky postavené proti sebe do písmena V. Tie odoberajú materiál a vytvárajú ideálny sklon ostria. Aký to je ten ideálny sklon? To je dosť ťažké určiť. Niektoré nože, predovšetkým na ľahkú prácu (kuchynské, filetovací) sa brúsi do veľmi ostrého uhla 10-25 stupňov. Čím ideme hlbšie do typu noža a hrubosti práce, dostávame sa k číslam 25-30 stupňov. 30 stupňov majú nože na ťažkú prácu, na prežitie v prírode a tak ďalej. Tento sklon sa oveľa horšie otupí a vydrží nejaký ten zásek. Pre brúsenie určitých uhlov sa viac hodí klasické brúsky v podobe kameňov alebo malých plochých kvádrov. U nich je brúsenie veľmi ťažké. Nožom sa najskôr krúži a potom sa ustaľuje ostrie ťahmi cez celé ostrie. Počas tohto procesu musíme dodržiavať rovnaký uhol, aby bolo ostrie čo najlepšie.
Rozoznávame dva základné druhy materiálov, ktorými sa brúsi nože - prírodné a syntetické. Ťažko sa hádať, ktorý je lepší, obaja majú skvelé vlastnosti, ktoré im nemôže nikto uprieť. Prírodné materiály sú šetrné k životnému prostrediu. Jedná sa napríklad o bridlicu, diamant alebo arkansas. Brúsi sa s nimi po stáročia, takže môžeme počítať s kvalitou. Na druhú stranu syntetické brúsne kamene poskytujú nemennú zrnitosť, ktorá zaručuje kvalitu ostria. Je to skôr o zvyku a osobnej voľbe. Viac, než vyberať podľa pôvodu, by sme mali vyberať podľa noža.
Veľmi záleží na kvalite ocele. Mäkšie ocele môžeme brúsiť ako syntetikou, tak aj prírodnými materiálmi. Oceľ sa dobre opracováva a vzniká pekné čisté ostrie. Problém prichádza, ak máme naozaj kvalitný nôž z tvrdej ocele. Tvrdá oceľ je zároveň krehká. Na takú budeme potrebovať diamantový brúsik. Bez neho sa nám dobré naostrenie noža nemusí ani podariť. Tak ako tak budeme vždy potrebovať aspoň dve hrubosti kameňa. Hrubšiu stranu k obnoveniu línie ostria a jemnejšiu k doostreniu a vyhladeniu ostria. Pamätajme, že je vždy lepšie udržiavať ostrie, než ho obnovovať.
Výber brúska spočíva v jeho používaní. Ak chceme ho denne nosiť po vreckách, mal by byť malý a skladný - buď tyčinka z brúsneho kameňa, alebo naťahovací brúsik. Ak hľadáme brúsik na domáce brúsenie, môžeme sa pozrieť po brúsnych sadách, ktoré ponúkajú väčšie množstvo kameňov a pomáhajú držať ideálny uhol. Tým si ušetríme prácu a získame perfektné ostrie, ktoré budeme takto len udržiavať našim vreckovým brúsikom.