Ak sa v prechodnom ročnom období (a sem bezpochyby zaraďujeme aj jeseň) chystáme do prírody, potom by sme na to mali byť náležite oblečení a vybavení. Jedným z prvkov výbavy sú aj vyteplené nohavice, o ktorých si teraz niečo povieme.
Jesenné nohavice môžeme rozdeliť na niekoľkých kategórií. Každopádne už sa jedná o nohavice, ktoré poskytujú vyšší tepelný komfort ako nohavice letné. Rozdeliť by sme si ich na naše účely mohli podľa toho, či sa s nimi chystáme do dažďa alebo radšej nie. Máme tú kategóriu nepremokavých nohavíc aj nohavíc taktických, pri ktorých sa výrobca zameral predovšetkým na slobodu pohybu a odolnosť – hlavne v tých najviac namáhaných častiach – a ktoré jednoducho využijú aj zálesáci z radov civilistov.
Na jeseň už nie je také teplo ako v lete a zima už dokáže byť poriadne „vliezla“. Preto by sme na outdoorové použitie mali voliť vyteplené nohavice, ktoré sú vyrobené z vhodných materiálov, o ktorých si niečo povieme nižšie.
Ak nohavice zle izolujú, dochádza k zbytočnému úniku telesného tepla. Ak nie sú priedušné, potom sa dosť dobre môže stať, že sa po pár hodinách v nich strávených telesnou aktivitou budeme „kúpať vo vlastnej šťave“. Potom stačí len prefúknuť a prechladnutie je na svete. No a nakoniec, ak nohavice nebudú vodeodolné, potom môžu rýchlo nasať vzdušnú vlhkosť alebo nemať takmer žiadnu odolnosť voči dažďu.
Jesenné vyteplené nohavice môžu byť vyrobené z rôzneho materiálu. Tým základným je polyester, v ideálnom prípade jeho kombinácia s bavlnou. Bez bavlny by ste možno mali príliš výrazný pocit „umeliny“, naopak s čistou bavlnou by ste čoskoro prevlhli, aj keby práve nepršalo. Čistá bavlna je síce pohodlná, ale na použitie pri fyzickej aktivite sa sama o sebe vôbec nehodí.
Potom tu máme softshell, tkaný alebo membránový materiál, ktorý je stále cenovo dostupný a súčasne má aj slušný vodný stĺpec, teda úroveň odolnosti voči vode. Membránový softshell je o niečo lepší ako ten tkaný a hodí sa na náročnejšie aktivity. Ide o do určitej miery prechod medzi klasickým tkaným softshellom a plne membránovými materiálmi typu Gore-Texu, ktoré u vyteplených nohavíc predstavujú akúsi špičku.
Materiál jesenných nohavíc by mal rovnako ako ďalšie prvky vrchnej vrstvy funkčného oblečenia spĺňať predovšetkým dve vlastnosti – mal by byť nepremokavý a priedušný. Cena nohavíc je väčšinou priamo úmerná kvalite, takže všeobecne platí, že čím drahšie nohavice, tým lepšie požadované vlastnosti u nich nájdete. Aj keď aj niektoré lacnejšie kúsky dokážu príjemne prekvapiť.
Nech už si vyberiete akýkoľvek materiál, vedzte, že všetky do jedného vrátane tých najdrahších stále umožňujú istú mieru kondenzácie vlhkosti medzi telom nositeľa a vnútornou plochou nohavíc. Túto kondenzáciu významne zredukujete tým, že si vyberiete nohavice, ktoré budú disponovať vetracími otvormi. Tie zaistia prirodzené prúdenie vzduchu - ale vy pritom budete stále v teple a neprechladnete.
Vzhľadom na to, že na jeseň sa to láme a už sa pomaly blíži zima, je lepšie vonkajším podmienkam prispôsobiť aj strih. Zásadné je, aby vám dovnútra nikde neprefukovalo (okrem spomínaných vetracích otvorov). To zaistí vysoký chrbát – jesenné vyteplené nohavice by mali v zadnej časti dosahovať minimálne až do úrovne krížov. Ak máte problém s padaním nohavíc napríklad pri sedení, potom odporúčame výbavu doplniť o traky.
A možno by ste mohli zvoliť aj nohavice, ktoré sú vybavené vnútornou gumou alebo sťahovacím pásikom/paracordom v spodnej časti nohavíc. Potom vám pod nohavice nebude prefukovať dole a priestor medzi hornou časťou topánok a spodnou časťou nohavíc zostane utesnený. Zo strihov si okrem klasických nohavíc môžeme zvoliť aj vyteplené rifle a pre fyzicky náročné aktivity sa môžu hodiť aj vyteplené tepláky.