Merino vlna je zázračný materiál, ktorý zatiaľ v mnohých ohľadoch nebol napriek všetkej snahe vedcov prekonaný syntetickými materiálmi. Vlna zo špeciálneho plemena oviec hreje, aj keď je vlhká, a perfektne sa tak hodí pre vaše outdoorové aktivity.
Hoci názov merino mnohí považujú za obchodnú značku, nie je to tak. Ide o označenie zvláštneho plemena oviec, ktoré pochádza zo severnej Afriky a cez Španielsko sa postupne dostalo do Európy. Merino vlna je natoľko jemná, že bola aj v skorších dobách považovaná za vzácnosť. Napríklad ešte v 18. storočí malo Španielsko na produkciu tejto vlny monopol a vývoz samotných oviec bol zakázaný.
Preskočme teraz etymologický vývoj slova merino (napokon tu sa zdroje vo svojich názoroch rôznia) a radšej si povedzme niečo o unikátnych vlastnostiach tohto materiálu. K tým patrí predovšetkým vysoká hrejivosť, teda skvelé termoizolačné schopnosti. To však nie je všetko.
Merino oblečenie vás zahreje aj vo chvíli, keď je vlhké – práve to je vlastnosť, ktorá medzi syntetickými materiálmi nemá obdobu. Vo chvíli, keď sa pustíte napríklad do viacdenného treku, môžete predpokladať, že sa rýchlo spotíte. Aj keď syntetický materiál vlhkosť od tela odvedie tiež, merino vlna je v tom predsa len o niečo efektívnejšia.
Pokiaľ si pre svoje outdoorové aktivity zaobstaráte spodnú bielizeň z merino vlny, oceníte jej funkčné vlastnosti. A spodnou bielizňou nemyslíme napríklad len merino boxerky, ale aj merino nátelník alebo merino spodky, ktoré od jesene do jari dokážu – čo sa funkčnosti týka – hotové zázraky. Určite nezabudnite ani na merino ponožky, pretože chodidlá sa vám pri dlhšej chôdzi budú aj v najlepších trekových topánkach potiť veľa.
Merino vlna má výhodu, že sa jedná asi o jediný prírodný materiál, ktorý môžete úspešne využiť ako hlavný pre všetky vrstvy skladby funkčného oblečenia. Okrem spodnej bielizne si tak môžete zaobstarať aj funkčné merino tričko alebo merino mikinu pre druhú, izolačnú vrstvu.
Občas sa môžete stretnúť dokonca aj s merino vetrovkou, ktorá je navyše odolná voči dažďu, rovnako ako s čiapkami, balaclavami a nákrčníkmi. V týchto prípadoch je ale vrchná vrstva pre vyššiu odolnosť voči poveternostným vplyvom doplnená o minoritný podiel syntetického materiálu, napríklad polyamidu.
Hoci merino vlna pochádza z juhu, ako sme si už povedali, jej jedinečné vlastnosti ju predurčujú na využitie skôr v chladnejších oblastiach. Svoje o tom vie aj nórska spoločnosť Devold, ktorá sa postupne vypracovala na tradičného výrobcu produktov z merino vlny a viac-menej tak prevzala štafetu Španielov.
V niektorých oblastiach sa Devold stal dokonca synonymom pre merino, hoci zďaleka nie je jeho jediným spracovateľom. Firma, ktorej tradícia siaha až do polovice 19. storočia, pôvodne začala s bavlnou, avšak postupom času ju nahradila práve merino vlnou. Dodnes vyrába oblečenie pre tie najnáročnejšie expedície, na ktorých sa neoplatí robiť kompromisy. Nerobte ich ani vy!