Pokiaľ ide o výlety do prírody najmä v prechodných obdobiach, mali by sme si vyberať kvalitné oblečenie a vybavenie. Čo znamená okrem iného aj nepremokavé nohavice, ktoré by súčasne mali byť priedušné, aby sme sa v nich cestou naopak nespotili.
Navlhnuté alebo dokonca mokré oblečenie by sme si mali rýchlo prezliecť. Inak nám hrozí, že prechladneme a svoj pobyt vonku odnesieme prinajmenšom „nádcháčikom“. V horšom prípade ho odstoname týždňom v posteli. Lenže prezliecť sa rýchlo priamo v teréne niekedy nebýva tak ľahko uskutočniteľné. Oblečenie nám však môže prevlhnúť aj zvnútra. Najmä vtedy, keď nezvolíme úplne správnu funkčnú skladbu a vonkajšia vrstva oblečenia vrátane nohavíc nie je taká priedušná, ako by sme si predstavovali.
Dôležitou voľbou sú potom nepremokavé nohavice či nohavice do dažďa, ktoré by nás aj v nepriaznivých podmienkach mali udržať v suchu. Čo znamená, že by mali byť dostatočne priedušné, ale súčasne by nemali prepúšťať vodu zvonku (mali by teda mať vysoký vodný stĺpec). V tom by mali dopĺňať nepremokavú bundu.
Nepremokavé nohavice delíme do rôznych kvalitatívnych kategórií, ktoré sa od seba navzájom odlišujú hlavne tým, aký materiál bol použitý na ich výrobu. Jednotliví výrobcovia sa v dnešnej dobe nielenže snažia udržať doterajší štandard, ale zároveň v rámci konkurenčného boja posúvajú hranice stále novými inováciami. Čo je pre nás zákazníkov prirodzene iba dobre.
Podľa materiálu môžeme nepremokavé nohavice deliť do niekoľkých cenových kategórií. Naozaj je rozdiel, či si do nepriaznivých podmienok zaobstaráte nohavice pod tisícovku alebo za desať tisíc. „Hobby“ turisti prirodzene prémiové vlastnosti tých najdrahších ani nevyužijú, ale súčasne by nemali vziať zavďak ani tými najlacnejšími.
Najlacnejším riešením nohavíc do dažďa sú nohavice polyesterové a nylonové, respektíve vyvedené v kombinácii týchto materiálov. Ale bez akýchkoľvek ďalších vrstiev, membrán... no, čo sa budeme rozprávať, materiálová štruktúra príliš veľký stĺpec nesľubuje a ani priedušnosť nebude taká, akú si pri vrchnej vrstve outdoorového oblečenia predstavujete.
Celková kvalita týchto výrobkov nemusí byť zlá a na nejaké menšie prechádzky prírodou okolo bydliska dostačovať bude. Ale ak ste nadšení turisti, najskôr bude lepšie sa poobzerať o úroveň vyššie. Inak by ste sa kvôli nízkej priedušnosti mohli čoskoro kúpať vo vlastnom pote.
Skvelým pomerom ceny a výkonu je u nohavíc do dažďa softshell. Hoci „softshell“ nie je jediný materiál, ale skôr celá kategória materiálov, mohli by sme jeho definíciu zovšeobecniť tak, že sa jedná o membránový alebo tkaný materiál (membránový je kvalitnejší/drahší), ktorý má určitú úroveň vodeodolnosti a súčasne zostáva priedušný.
Úroveň vodeodolnosti pri softshellových nohaviciach samozrejme nebude taká vysoká ako pri kategórii najvyššej (pozri vyššie), ale väčšine turistov, ktorí sa do terénu vydávajú na jar alebo na jeseň (prípadne v kombinácii s vhodnými spodkami aj v zime), bude plne dostačovať. Najväčšou slabinou softshellových nohavíc nebude tkanina samotná, ale švy, cez ktoré vám bude dovnútra vo väčšine prípadov po určitej dobe zákonite pretekať.
Nohavice do dažďa z membránových materiálov doposiaľ neboli prekonané, a preto sa jedná o špičku, ktorá nám prinesie presne tie vlastnosti, ktoré od nepremokavých nohavíc vyžadujeme. A to bez kompromisov. K najznámejším membránovým materiálom patrí Gore-Tex, ale niektorí výrobcovia používajú svoje vlastné patentované riešenia, ktoré fungujú rovnako dobre (príkladom môže byť trojvrstvová látka eVent od firmy Otte Gear).
Membránové materiály majú nadpriemerne vysoký vodný stĺpec (to znamená, že zo všetkých materiálov protečnú najneskôr), avšak ich nevýhodou býva fakt, že sa rady trhajú. Tento nedostatok vyvažujú výrobcovia tým, že membránové materiály skladajú vo viacerých vrstvách. To výrazne zvyšuje ich odolnosť.
Ak si budete vyberať nohavice do dažďa, potom pre vás bude dôležitým rozhodovacím faktorom pravdepodobne aj cena. Avšak my odporúčame položiť ju na misky váh s kvalitou a nesiahať po úplne tých najlacnejších riešeniach. Pri nepremokavých nohaviciach odporúčame vynechať kategóriu nylonových a polyesterových tkanín a začať minimálne u tých softshellových. Na klasickú turistiku vám bude stačiť tkaný softshell, ale pokiaľ radi chodíte po horách alebo sa venujete športovým aktivitám typu skialpinizmu, potom siahnite po tom membránovom.
Špecializované membránové materiály typu Gore-Texu potom využijete vtedy, ak sa venujete extrémnym pochodom či trailovému behu alebo ak ste členmi expedícií – ale aj vtedy, keď pri výbere svojho outdoorového oblečenia a vybavenia neradi robíte kompromisy.