Preč s neustálym klepaním sa a pocitom zimy. Podobne ako všetky ročné obdobia, má aj zima svoje predpoklady pre oblečenie. Tie platia pre bundy, čiapky, rukavice, ale aj nohavice. Ako by takéto nohavice mali vyzerať? Budeme od nich očakávať niečo hlbšieho, než len pokrývku nôh? To je téma pre nasledujúci článok. Bohužiaľ v množstve vecí, ktoré sú momentálne na trhu, je ťažké si vybrať. Skúsme si s tým trochu pomôcť.
Počas zimných obdobiach sa najviac stretávame s nízkymi teplotami sprevádzanými vlhkosťou. Pokiaľ bude pod nulou, sneh je zmrznutý a na prvý pohľad by nemal robiť problémy. Lenže keď nohavice zle izolujú, dochádza k úniku telesného tepla. Sneh na povrchu nohavíc topí a postupne sa dostáva do tkaniny. Mokré oblečenie potom chladí a my sa tak ľahko nachladíme. Čo teda očakávať od takých nohavíc? Ako vždy začneme dobrým strihom, ten musí byť doplnený skvelým materiálom a pochopiteľne aj dobrým zateplením. Keď k tomu všetkému prirátame pár výhodných doplnkov, dostaneme nohavice, z ktorých budeme mať radosť ešte veľmi dlho. Nie je nič lepšieho, ako keď niečo funguje. Bohužiaľ, čím viac prvkov a dobrých materiálov si vymyslíme, tým pôjde cena hore.
V zime musíme chrániť predovšetkým naše zdravie. Ofúknutý chrbát nie je práve zážitkom, ktorý chceme zažiť, na čo musíme myslieť pri výbere. Strih zateplených nohavíc musí v zadnej časti siahať až k oblasti krížov, pokojne aj nad ňu. Nemusíme sa báť, že by nám to vadilo v pohybe. Naopak si tým skvele ochránime chrbát. K dobrému držaniu dopomáhajú traky, ktoré sú v tomto prípade veľmi účelné. Ich upnutie v zadnej časti nám drží lem pekne hore, teda sa nemusíme o chrbát báť. Rovnako tak to je aj s nohavicami, od ktorých očakávame ochranu pred snehom, ktorý by sa mohol dostať do topánok. Vrchný okraj topánok je rizikové miesto, ktorým sa sneh a vlhkosť ľahko dostane dovnútra. Skvelý doplnok je v tomto prípade vnútorná guma u nohavíc. Tá môže byť buď na ich konci, alebo vnútri na protisnehovej manžete (jej prítomnosť odporúčame). Rovnako výhodný je aj zips na koncoch nohavíc, ktorý umožňuje pohodlné previazanie topánok bez zbytočného vyhrňovania. Okrem strihu a doplnkov si musíme dať pozor aj na materiál.
Keď si povieme hlavné predpoklady, ktoré očakávame od materiálu - nepremokavosť a priedušnosť, väčšinu ľudí napadne Gore-Tex®. Je pravda, že tento materiál naozaj skvele spĺňa predpoklady, bohužiaľ sa však stretávame s efektom, ktorému sa hovorí vnútorná kondenzácia. Vodné pary vzniknuté nadmerným potením nestíhajú odchádzať stenou nohavíc a vyzrážajú sa na ich vnútornej strane. Tým dôjde k prevlhnutiu zvnútra. Prakticky sa nejedná len o Gore-Tex®, ale aj o Softshell®alebo kombináciu nylonu a bavlny, ktoré sa tiež používajú. Tento faktor dokážu odbúrať rozopínateľné prieduchy na nohaviciach. Nemusíme sa báť, že by nám tiahlo na nohy, mieru vetrania si môžeme upraviť uzavretím zipsov. Je veľmi dôležité, aby boli zipsy buď vodeodolné, alebo opatrené légiou. V žiadnom prípade do nich nesmie tiecť alebo nimi fúkať. Tento efekt je tiež ovplyvnený mierou zateplenia. Hlavným materiálom je v tomto ohľade je Fleece®alebo MicroFleece®. Stretneme sa aj s inými materiálmi, ktoré si výrobcovia pomenovali podľa seba. Väčšinou sú však na podobnej báze.
Okrem spomínaných kritérií si musíme dať pozor aj na švy. Voľme jedine tie lepené, tak zaistíme čo najväčšiu vodeodolnosť. Pre vyššiu kvalitu a životnosť si postrážme, aby mali nohavice YKK zipsy, ktoré sa považujú za najlepšie na svete. Zapínanie nohavíc musí byť podporenécvokom, nitom, ale aj malou planžetou na vnútornej časti. Pri zmene polohy by sa totiž mohol klasický cvok rozopnúť.