V živote ľudskom občas nastanú situácie, kedy sa budete musieť spoľahnúť len sami na seba. Kedy nebude okolo nikto, kto by vám pomohol. V týchto chvíľach máte jedinú šancu - obrátiť sa smerom k vášmu vybaveniu a vašim skúsenostiam. Jedine s kombináciou vyššie uvedeného môžete totiž dôjsť do úspešného konca a prežiť niektoré situácie.
V otázkach prežitia všetko dosť závisí aj od toho, čo máte práve pri sebe a na sebe. Avšak predmetom číslo jedna, tým, ktorý sa stane okamžite vaším najlepším priateľom, bude starý dobrý nôž. Výber takého noža je dosť špecifický a každý z nás tu preferuje niečo iné. Napriek tomu, existuje pár záverov, v ktorých by sme sa mali vždy všetci stretnúť.
Iste vás hneď napadne, ako má taký nôž pre prežitie vyzerať? Pre otázky prežitia sú multifunkčné nože naozaj nevhodné. Hoci bude výrobca hovoriť inak, majte je pre prípad prežitia skôr ako nože záložné.
V dnešnej dobe už moc ľudí nože nenosí. Pritom taký malý zatvárací nôž môže byť tiež nožom na prežitie. Nožom, ktorý vám pomôže zdolať nástrahy, ktoré vám pripravuje každý deň naše betónová džungľa.
Bohužiaľ ani nože zatváracie nie sú pre prežitie v prírode vhodné. Hľadajte skôr pevný, spoľahlivý nôž vyrobený z kvalitných materiálov. Že bude drahý? To bezpochyby, ale na koľko si vlastne ceníte svoj život?
Najlepšou voľbou po drobnej až strednej konštrukčnej stránke sú tzv. full-tangové nože. Oceľ je teda po celej dĺžke noža, črienky sú naň pripevnené pomocou skrutiek alebo čapov.
Jedná sa o najpoužívanejší konštrukciu noža a zároveň aj najpevnejší. Ďalej sa môžete stretnúť s narrow-tang konštrukciou. Oceľ je u tohto typu zúžená a rukoväť je na ňu nasadená. Takéto konštrukcii noža by ste sa ale mali rozhodne vyvarovať. Pri zmenách klímy by mohlo u lacnejších nožov dôjsť k rozlepeniu a uvoľneniu rukoväte.
Dôležitú úlohu zohráva aj šírka a dĺžka čepele noža. Niektoré firmy síce hovoria inak, ale najlepší nože na prežitie majú dĺžku čepele od 10 do 17 centimetrov (4-6"). Dlhšie môžu byť neohrabané a zbytočne ťažké (i vysiľujúce ruku). S kratšími naopak nedokážete pracovať až tak efektívne, ako by ste chceli.
Rovnako tomu tak je aj u šírky čepele. Podľa rôznych skúseností a názorov by mala byť šírka medzi 4 až 7 milimetre. Taký nôž je potom veľmi pevný, ale zároveň stále ľahký na ovládanie.
Ako iste viete, môžete si zaobstarať nôž s rovnou čepeľou alebo zúbkovanou čepeľou. Rovnako tak môžete mať aj nôž s obojstranným ostrím.
Obojstranné ostrie nechajte úzkym dýkám, pre nôž na prežitie je tým najhorším variantom.
Bežný človek sa určite radšej o svoj nôž oprie palcom, než by využíval potenciál obojstranného ostria (nakoniec, nie ste člen Specnaz ani partizán). Predovšetkým budete s nožom vykonávať jemné práce (výroba luku, hádzacího oštepu, atlatlu, ...), na čo sa pílovité zúbky často nehodí.
Jednoducho by ste ale mali všetky tieto možnosti vyhodiť z hlavy a sústrediť sa len na nôž, ktorý má iba rovné ostrie. Áno, zúbkované ostrie lepšie reže syntetické materiály, laná a tak ďalej. Počítajte ale s tým, že ako iné pílkovité materiály ho v prírode bez patričného brúsika nenaostríte. Dosť podobne tomu je u kombinovaného ostria, ktoré ale môže byť pre niekoho iste zaujímavá alternatíva.
Čo sa týka tupých (i štvorcových) výrezov vzadu na noži, tak tie sú naopak vítané - veľmi ľahko vďaka nim vytvoríte a nastrúhate jemné triesky z dreva či magnézia.
Či už chcete, alebo nie, nôž musíte vyberať aj podľa jeho rukoväti a úchytu. Predovšetkým musíte mať dobrý pocit z držania noža. Úchyt by to mal byť pevný, istý a prirodzený.
Črienky noža sa vyrábajú z mnohých materiálov. Môžete sa dnes stretnúť napríklad aj s uhlíkovými vláknami, s Mikartou® alebo starým dobrým drevom. Predovšetkým ide o to, aby sa rukoväť nesmekala a bola príjemná na držanie. Sústreďte sa teda na syntetické materiály. Sú pevnejšie a tvárnejšie.
Hoci sme vám ponúkli pár základných informácií k zamysleniu, samotný výber noža pre prežitie si musíte už vždy korigovať sami za seba. Pamätajte však, že nôž na prežitie by mal byť predovšetkým jednoduchý, odolný a spoľahlivý. K tomu napomáha aj vhodný materiál noža.
Nikdy by ste nemali upustiť od dobrých nerezových a uhlíkových ocelí. Ďalším faktorom je napríklad puzdro, ktoré sa pripína najčastejšie na opasok. Nepúšťajte sa do noža len preto, že je lacnejšie. Investujete nakoniec do seba a do svojej spokojnosti.