Máš vo mne priateľa. To sa ozýva zakaždým, keď siahneme k pásu alebo na taktickú vestu a vytiahneme náš najpoužívanejší nástroj. Je to pevné puto medzi mužom a oceľou, ktoré nás spája a robí ho tak nepostrádateľným - ako sa za stáročia stal. Áno, hovoríme o nožoch s pevnou čepeľou. Prvé nože vznikali už za doby paleolitu. V tej dobe boli kamenné, najčastejšie vyrobené z pazúrika. Neskôr sa objavovali nože aj z obsidiánu. Pred cca 5000 rokmi sa človek naučil získavať a vyrábať kovy. Nože dostali medenú, železnú, ale aj zlatú podobu.
Konštrukčne je nôž s pevnou čepeľou veľmi jednoduchá vec. Skrátka kus ocele, ktorý má na jednom konci držadlo a na tom druhom pracovnú časť. Nie je to až tak jednoduché, ako to vyzerá. Rozdeľme si nôž na dve hlavné časti, na čepeľ a na črienky. Oboje je potreba, oboje musí byť z kvalitných materiálov. Nôž je uložený v puzdre, ktoré má tiež náležitosti, bez ktorých to bude len odpad. Takže, po čom sa pozerať a na čo dávať pozor?
Nože s pevnou čepeľou môžeme deliť hneď podľa niekoľkých kritérií. Napríklad podľa spôsobu použitia. V tejto sekcii budeme mať nože taktické, nože na prežitie, lovecké nože a tak ďalej. Ďalším rozdelením by mohli byť nože pracovné - teda HeavyDutya nože klasické. Pre každý typ je charakteristické niečo iné. Čo ale ponúkne každý z nich, je typ ostria. Rozoznávame tri hlavné skupiny ostria - priame (klasické), zúbkované a kombinované. Každé z nich poslúži trochu inému účelu. Zúbkované ostrie ponúka skvelé vlastnosti pri rezaní povrazov, ale aj pevnejších materiálov, s ktorými by sme mali s obyčajným ostrím problém. To "obyčajné" na druhú stranu ponúka priestor pre jemnú prácu. Opracovávanie, odrezávanie, sťahovanie zveri z kože, skrátka jemné rezy, ktoré potrebujú cit. Najvhodnejším variantom by teda malo byť ostrie kombinované, ktoré ponúka obe dve varianty. Tak to bohužiaľ nie je. Je pravda, že každý zastáva iný názor. Poďme sa na to pozrieť z praktického hľadiska. Tým, že ostrie rozdelíme na dve časti, získame síce dve možnosti použitia, ale ani jednu dostatočne dlhú pre prácu. Je teda lepšie mať jeden nôž s priamym ostrím a jeden so zúbkovaným? To naozaj záleží na nás. Tak ako tak by mali vždy byť z dobrých materiálov.
Ak chceme kvalitný nôž, musí byť vyrobený z kvalitných materiálov. To platí pre čepeľ, črienky, ale aj pre puzdro. Puzdrá sú často vyrábané z kože alebo z plastu. Prakticky záleží na tom, pre akú aktivitu nôž máme. Ak ho budeme chcieť zavesiť na vestu, budeme potrebovať puzdro, ktoré to umožní. Puzdrá z umelých vlákien alebo napríklad z kydexu sú pre takéto upotrebenie adekvátne. Vždy si ale musíme strážiť prítomnosť príslušného pripínacieho systému, napríklad Molle alebo palls. Čepeľ noža potrebuje materiál, ktorý by držal ostrie a bol zároveň pevný. Ocele strednej triedy (Aus-8, 13Cr6MoV) sú pre tieto účely skvelé, na druhú stranu ocele nožiarske (D2, A2) ponúknu najlepšie vlastnosti. Strážte si tvrdosť noža označovanou HRC, tá by nemala klesnúť pod 56.
Nôž si vždy vyberáme k svojim potrebám. Či už sa jedná o taktický nôž, lovecký, záchranársky a tak ďalej. Venujme pozornosť kvalitnej ocele a celkovému spracovaniu noža. Rovnako tak puzdru aj rozmerom, ktorými nôž oplýva.