Pracovné a ochranné rukavice sú v mnohých profesiách absolútnou nevyhnutnosťou a niekedy je dokonca ich používanie nariadené zákonom, prípadne vnútornými predpismi daného zamestnávateľa. Čo všetko by také pracovné a ochranné rukavice mali spĺňať?
Počas práce sa treba chrániť aj vtedy, keď to zákony úplne výslovne neprikazujú. Pretože vždy je lepšie byť pripravený ako prekvapený. Lenže mnohí z nás si občas hovoria, že nám sa predsa nič stať nemôže. Napriek tomu denne dochádza k mnohým zraneniam, ktoré dokazujú opak - a síce že je vlastne náhoda, že nám osobne sa ešte pri práci nič vážne nestalo.
K najcitlivejším častiam tela, ktoré si treba chrániť, patria ruky. Už preto, že pri úrazoch rúk prichádzame o významnú časť svojej mobility a operatívnosti. Bez (funkčných) rúk už toho skrátka zďaleka toľko nezvládneme. K bezpečnostným prostriedkom, ktoré ruky účinne chránia, patria aj pracovné a ochranné rukavice. Lenže aj tých existuje viacero druhov.
Pracovné a ochranné rukavice tak môžeme členiť podľa materiálov a ich kombinácií. A tiež podľa toho, pre aké konkrétne profesie sú určené. U nás tak nájdete napríklad zásahové ochranné rukavice, záchranárske ochranné rukavice, rukavice prispôsobené na zlaňovanie či dokonca rukavice s určitým stupňom ochrany proti ohňu.
Tzv. overgloves alebo „nadrukavice“ potom chránia tenké rukavice pred poškodením napríklad pri onom zlaňovaní. A akonáhle si overgloves zložíte, môžete mať ruky stále chránené tenšími rukavicami, len s vylepšenou jemnou motorikou. A niekedy dokonca aj schopnosťou ovládať dotykové displeje.
Aby bola ochrana pomocou nami ponúkaných pracovných rukavíc čo najúčinnejšia, je potrebné využívať čo najefektívnejšie materiály. Napríklad pri niektorých rukaviciach je ako základ na dlane či prsty použitá kozia koža, ktorá slúži ako spomaľovač horenia, odpudzuje vodu a navyše má aspoň čiastočne zachovanú schopnosť ovládania dotykových displejov.
Ako spomaľovač horenia je občas využitý aj Nomex, patentovaný materiál, z ktorého sa vyrábajú napríklad aj rukavice a ďalšie doplnky pre hasičov, alebo kevlar, ktorý je pri rukaviciach použitý napríklad na prešívanie. Pokiaľ by totiž základné materiály fungovali ako štít proti ohňu, ale švy by sa roztavili, veľmi veľký zmysel by použitie nadštandardných materiálov nemalo.
Rovnako dôležitý ako materiál rukavíc je aj ich strih. Niektoré pracovné a ochranné rukavice sú vyvedené v tzv. slim fit strihu, ktorý uľahčuje pohyb a držanie predmetov a zachováva aspoň čiastočne funkcie jemnej motoriky. Zásadná je tiež manžeta, ktorá by mala dobre držať na zápästí a súčasne by nemala tlačiť.
Pri streleckých rukaviciach býva niekedy vyrezaný palec a ukazovák na ovládanie spúšte, čo pri pracovných a ochranných rukaviciach väčšinou nebýva nutné. Na druhej strane, medzi palcom a ukazovákom často nájdeme výraznejšie zosilnenie, pretože práve v tejto oblasti bývajú rukavice najnamáhanejšie. A opäť sa tu vraciame aj k taktilným funkciám.