Zima je krutým ročným obdobím, počas ktorého sa nevypláca riskovať. Raz si nevezmeme čiapku, poriadnu bundu alebo obuv a môže sa stať, že na to len taknezabudneme. Ľahko sa nachladíme, ešte ľahšie pošmykneme a upadneme. Všetko so všetkým súvisí. Je dôležité chrániť dôležité časti tela, medzi ktoré patrí aj ruky. Vykonávame s nimi každodenné práce a často sa s nimi aj živíme. Ako je teda chrániť? Najlepšie rukavicami a v zime samozrejme zimnými.Ako je poznáme a ktoré sú najlepšie?
Zimné rukavice sa vyznačujú ako špeciálnymi materiálmi, tak aj strihom. Oboje sa tu rozoberieme, najskôr je ale potrebné si povedať, čo vlastne máme k dispozícii. Ak to vezmeme naozaj zo široka, je mnoho zimných rukavíc, od tých módnych po tie účelové. Nás budú skôr zaujímať tie účelové, preto sme na stránkach Armyshop. Z hľadiska strihu máme celkom dve skupiny, buď prstové, alebo tak zvané palčiaky. U materiálu sa stretávame sFleecom®, ktorý sa používa u menej namáhaných rukavíc. Ďalej s polyesterom, rôznymi druhminylonu, polyamidua tak ďalej. Prakticky sa tie, od ktorých čakáme lepšie vlastnosti, skladajú z dvoch vrstiev. Z vrchnej ochrannej a vnútornej zatepľovacej. Ale všetko pekne poporiadku.
V zásade platí, žeprstové rukavicesú lepšie na prácu. Máme v nich o dosť jemnejší cit a sme schopní normálne fungovať. A však ak chceme naozaj teplé rukavice, mali by to byťpalčiaky. Palčiaky sú rukavice, ktoré majú len dve komory. Jedna slúži pre palec a tá druhá pre zvyšné prsty.Čím to, že sú palčiaky teplejší?Na rozdiel od rukavíc, kde máme prsty uložené oddelene, sú v palčákách pohromade, čo je prakticky hlavný dôvod. Pre taktické použitie však nie sú vhodné, preto si môžeme vybrať aj zo špeciálneho typu, ktorý je kombináciou prstových rukavíc a palčiakov. Tieto rukavice vyzerajú ako klasické palčiaky a však vrchnú vrstvu môžeme zložiť a prehnúť ju cez chrbát ruky. Pod touto vrstvou sa nachádzajú klasické prstové rukavice buď s celým krytím, alebo polovičným. Prevlek musí byť istený najlepšie suchým zipsom. Odhalené konce prstov ponúkajú skvelú citlivosť. Hodí sa obzvlášť pri manuálnej práci alebo pri strelectve. Avšak môže vďaka tomu byť pekná zima na prsty. Aj dobrá konštrukcia by však nebola ničím bezporiadneho materiálu.
Ako sme už spomenuli, môžeme mať rukavicejedno materiálové, teda napríklad len z Fleece. Také budú síce teplé, ale nijako odolné. Ak chceme v nich vykonávať nejakú prácu alebo skrátka požadujeme istúodolnostú úroveň, musia mať vrchnú ochrannú vrstvu. Tá zároveň zabraňuje premočení. Najčastejšie sa stretávame spolyamidy, polyesterya podobnými umelými látkami. Rukavice samozrejme môžeme aj naimpregnovať, čím podporíme ich vlastnosti. Vnútorná zatepľovacia vrstva je často fleece, umelé kožúšok alebo podobná tej vrchnej. V tomto prípade je zateplenie umiestnené medzi vrstvami.
Ako je vidieť, druhov je naozaj veľa. Držme sa predovšetkým dobré konštrukcie. Tá by mala byť v oblasti dlane vystuženákožoualebo podobným materiálom. Zvyšuje sa tak odolnosť rukavíc. Podobne je tomu aj u sťahovania. Dobrá dĺžka je tiež rozhodujúca. Krátke rukavice? Ako by sme nemali žiadne. Na ich konci by malo byťsťahovanie, ktorým rukavicu utesníme a zaistíme na mieste. Týchto pár dôležitých informácií pomôže s inak zložitým výberom.