Pokiaľ ide o pojem "Puškohľad", tak to je v oblasti akejkoľvek zbraňovej techniky externé optické zariadení, ktoré sa dá k zbrani upevniť a potom používať namiesto tradičných mechanických mieridiel. Dôvod existencie puškohľadu je prostý - uľahčuje totiž radikálne zameranie na dlhšie vzdialenosti.
Aj odpoveď na túto otázku je stručná - puškohľad je vo svojej najhlbšej podstate vlastne bežný ďalekohľad (monokulár) vybavený nejakou formou diaľkomernej osnovy.
Puškohľady sa dnes využívajú najčastejšie u ľudí typu lovci (u nich celkom logicky majú stále miesto na puškách, z ktorých niektoré ani nemajú mechanické mieridlá - treba japonská opakovacia guľovnica Howa) a ostreľovači.
Čo sa týka pripevňovania puškohľadu k tej či onej zbrani, tak je k tomu potrebná jedna podstatná drobnosť: montáž a držiak (resp. viac držiakov) s príslušnou objímkou. Iste nie je potrebné nejako siahodlho vysvetľovať, že to musí byť veľmi pevná montáž počítajúci so špecifickým razom danej zbrane. Väčšina optik pre guľovnice a väčšie samonabíjacie útočné zbrane vojenského typu sa totiž stavia tak, že očakáva spätný ráz dozadu a to formy masívnej, u vzduchoviek a špeciálne tých pružinových je tomu ale jednoznačne skôr naopak, preto sem nemá cenu dávať drahú optiku zo starej guľovnice, zničíte si ju. Montáž puškohľadu zvyčajne využíva určité sady skrutiek a keď ju úspešne pripevníte, dočkáte sa montáže na zbrani, u nás sa dnes zďaleka najčastejšie stretnete s puškohľady u ktorých má ich šírka rybiny 11-22 mm.
Dnes je veľmi populárna aj montáž typu Weaver a to z jednoduchého dôvodu bytia moderného vojenského štandardu u NATO , takže nie je divu, že sa týchto redukcií a montáží objavuje na trhu stále viac.
Tradičným typom je verzia s prostým malým nitkovým zameriavačom bez ničoho ďalšieho. Existuje ale aj verzia, u ktorej sú okraje zvýraznené, prípadne v nemeckej verzii je aj zameriavací trojuholník na stredu + k nemu chýba linka zhora.
Sú dnes populárne aj modely so zvýraznenou bodkou laserom či LED. Vynikajúca a osvedčená voľba sú i Mil-Dot, pretože sú univerzálne. Na brokovnice sa ale celkom pochopiteľne stal populárny malý krúžok zvýrazňujúci miesto, kam poletí zhluk brokov.
Aj verzia s diaľkomernou osnovou sa vyskytuje na trhu v niekoľkých verziách: jednak je to známa osnova typu SVD (vľavo má klesajúcu krivku pre odmeranie vzdialenosti postavy po sto metroch). Ale existujú aj zámerné osnovy typu Old Rangefinder a Modern Rangefinder.
Pre výber puškohľadu platí, dá sa povedať, dosť podobné veci ako pre výber všeobecne ľubovoľného ďalekohľadu. Aj tu hrá prím jeho zväčšenie a priemer. Udáva sa aj tu úplne rovnako ako u ďalekohľadov, takže treba 10x50 vám prezradí, že ide o desaťnásobné zväčšenie a optika má priemer päťdesiat milimetrov.
Čím väčší je objektív, tým lepšie, pretože tým viac pozbiera aj svetla a tým širšiu a lepšiu má výstupnú pupilu. Potom sa teda zdá ako jasnejší. U fixné optiky je treba voliť uvážlivo preto.
Ďalekohľady / optiky typu "puškohľad" sa ale dajú vybrať aj vo verzii s fixným priblížením alebo dynamickým priblížením. Jeho prípadné priblíženie sa potom dá dynamicky upraviť podľa toho, aké potrebujete (3-9x40 treba). Samozrejme, fixné optiky sú zvyčajne kvalitnejšie z dôvodu jednoduchej absencie mechanických členov, čo sa môžu u nastaviteľné poškodiť.