Nórska spoločnosť Tova by nikdy nevznikla, keby sa jej škandinávski zakladatelia nepresťahovali do Mongolska. Podnik s viac ako 20-ročnou tradíciou sa snaží o etickú výrobu produktov z vlny, ktoré sa postupne stali pojmom.
Firmu Tova založila v roku 2002 rodina Eide – patrí do nej Ingar, Margunn a ich tri deti. Než v tom roku odišli do Mongolska, mali deti dve, v Mongolsku potom pribudol ďalší potomok. Ďaleko v Ázii boli Eideovi zapojení do projektu organizácie Norad, ktorá tu organizovala školenia zamerané na plstenie vlnených produktov.
Vtedy došlo k nadviazaniu spolupráce medzi nórskymi a mongolskými dizajnérmi a výsledkom boli jemné vlnené výrobky vysokej kvality. Výroba dodnes prebieha v Mongolsku, nórska spoločnosť potom celý projekt zaštiťuje svojím menom a marketingom. A to od roku 2006, kedy Tova oficiálne vznikla pod týmto menom. Teda v čase, keď sa rodina Eide vrátila domov do Nórska.
Etická výroba papučiek a ďalších produktov z vlny dnes živí približne stovku mongolských rodín. Nórski zakladatelia sa v spolupráci s rozvojovou bankou Inovasjon Norge snažia o rozvoj podnikania v regióne a o to, aby sa príjemcovia ziskov z výroby do čo najvyššej miery stali zamestnancami. Podmienkou je tiež to, aby bola výroba v Mongolsku založená na tamojších surovinách a aby tu prebiehal rozvoj ľudí tým, že im Tova ponúkne slušné pracovné podmienky aj plat a možnosti rozvoja.
Etický obchod je všeobecne o dosiahnutí slušných pracovných a ekologických podmienok v miestach, kde sa vyrába tovar, ktorý je potom predávaný (a konzumovaný) prevažne na Západe. Nestačí však, aby mali etické myslenie iba výrobcovia, ale aj ich spotrebitelia, teda koncoví zákazníci.
Postup plstenia vlny (nórsky toving, odtiaľ teda Tova) má v Mongolsku dlhú tradíciu. Práve vďaka svojim mongolským zamestnancom môže Tova vytvárať vysoko kvalitné plstené produkty, ktoré stavajú na nórskom dizajne a tradícii škandinávskej vlny. Tova, to sú hlavne kvalitné šľapky, ktoré sú už teraz preslávené podobne ako samotná tradícia mongolského plstenia vlny.
Výroba spoločnosti Tova prebieha v meste Darhan v severnom Mongolsku, kúsok od hranice so Sibírou. V tejto oblasti je nielen vysoká nezamestnanosť, ale aj tvrdé podmienky pre život všeobecne. Platy zamestnancov spoločnosti Tova sa priebežne upravujú v závislosti od inflácie, ktorá je v Mongolsku bohužiaľ dosť vysoká. Majitelia firmy sa snažia o to, aby jej pracovníci dobre vyžili aj z peňazí zarobených za bežnú pracovnú dobu.
V Mongolsku žije viac oviec ako ľudí. Existuje tu aj plemeno merino, ktoré dáva tú najjemnejšiu vlnu s unikátnymi vlastnosťami na výrobu oblečenia. Lenže donedávna tu toto plemeno vymieralo, čo sa vďaka nórskej pomoci podarilo zvrátiť. Práve merino vlnu z tohto plemena využíva Tova pri výrobe svojich produktov.
Výrobca sa snaží o udržateľnú produkciu, čo zaisťuje aj priamou komunikáciou s pastiermi. Vďaka tomu je logistika strihania a prepravy vlny zvládnutá oveľa lepšie ako predtým a hromady vlny tak už bez úžitku nehnijú na hromadách, ako tomu bolo predtým. Merino vlna je teraz v Mongolsku vyhľadávaným medziproduktom a tým aj cenným zdrojom príjmov pre pastierov a chovateľov oviec.
Kožené podrážky papučiek Tova sa potom vyrábajú z pravej kože dobytka, ktorú ľudia z nórskej spoločnosti starostlivo sami vyberajú. Jemnú merino vlnu potom svojimi rukami spracovávajú zruční mongolskí zamestnanci, ktorí nadväzujú na spomínanú dlhodobú tradíciu.