Treková čiže turistická obuv je taká obuv, ktorá je prispôsobená použitiu pri chôdzi a turistike. A to aj tej náročnejšej, horskej. Prípadne aj túram a výstupom dlhým desiatky kilometrov denne. A výber je skutočne bohatý.
Výber obuvi nie je dobré podceňovať. A to najmä pri turistike, ktorá znamená zvýšenú záťaž na topánku aj chodidlo nielen vzhľadom na počet nachodených krokov, ale aj vzhľadom na náročný terén, v ktorom sa pri túrach a výstupoch bežne pohybujeme. Trekové či turistické topánky by toho skrátka mali veľa vydržať - samozrejme za predpokladu, že sa o ne budeme zodpovedajúcim spôsobom starať, ale to už je iná kapitola.
Ešte vyššiu starostlivosť ako obuvi samotnej by sme mali venovať chodidlám. Ostatne starostlivosť o chodidlá je základ už kvôli tomu, že naše chodidlá sú základom nášho tela. Veď práve nohy na sebe nesú celú záťaž a pri chôdzi ich namáhame najviac, najmä pri tej extrémnej a dlhej.
Výber vhodnej obuvi je tak zásadný nielen pre náš aktuálny komfort v priebehu pohybu, ale aj pre naše zdravie v dlhodobejšom meradle. Tie správne topánky sú teda prevenciou problémov s bedrami, kolenami aj samotným chodidlom, ale dokonca aj s chrbticou.
Trekovú obuv môžeme vyberať podľa rôznych merítok a kritérií. Napríklad podľa materiálu. Moderné turistické či outdoorové topánky sú však klasicky vyrábané zo zmesi materiálov, z ktorých niektoré môžu byť licencované, iné patentované a iné naopak bežne dostupné. V tejto poslednej kategórii hovoríme o koži, ku ktorej mnohí výrobcovia zatiaľ nenašli alternatívu. Tento materiál patrí k tým najodolnejším. Aspoň dovtedy, kým sa oň pravidelne staráme čistením a voskovaním.
Potom tu máme textilné materiály, ale to stále hovoríme len o zvršku. Ale ešte tu máme medzipodrážku, ktorá je dnes poväčšinou tvorená membránovými materiálmi typu Gore-Tex® a analogických. A potom je tu ešte ďalšia dôležitá súčasť, a síce podrážka, ktorú si výrobcovia väčšinou licencujú od osvedčených velikánov typu talianskej značky Vibram®. Takéto podrážky poskytujú nositeľovi istý došľap a slušné odpruženie, ktoré znižuje namáhanie nohy. Skrátka toho ujdete viac.
K ďalším faktorom výberu patrí napríklad výška topánky. V našom sortimente nájdete obuv nízku, strednú aj vysokú. Vysoká obuv samozrejme zaisťuje tú najvyššiu stabilitu chodidla, bohužiaľ je súčasne najťažšia, a tak sa hodí skôr pre náročnejšie túry. Nižšie typy obuvi využijete pri kratších až stredne dlhých prechádzkach, prípadne na pohodových niekoľkodenných výletoch, kedy denne neplánujete nachodiť v priemere viac ako 10 až 15 kilometrov.
Samozrejme je dôležité, aby vám topánky aj presne sedeli, a to aj s ponožkami, ktoré potom v kombinácii s topánkami budete využívať priamo v teréne. Pokiaľ budú trochu väčšie, môžete si pomôcť vhodnou vložkou, ale menšie topánky už príliš nezachránite. A pokiaľ vás na vašej prvej trase zastihnú pľuzgiere, nemusí to znamenať, že sú topánky nekvalitné alebo pre vaše chodidlá nevhodné. Aj pri kvalitnej obuvi totiž chvíľu trvá, kým sa s ňou zžijete.