Jedna z vecí, ktorá nás na klasických svietidlách štve, je neustále vybíjanie a dokupovanie bateriek. Človek ju ani veľmi nepoužíva a rovnako sa postupne sama vybije. Potom ju chceme použiť a máme smolu. Tento fakt sa dá dobre odbúrať tak zvanými akumulátorovýmialebo nabíjacími svietidlami. Ich používanie je pohodlnejšie a jednoduchšie. Pred nákupom by sme však mali vedieť pár základných vecí, ktoré sú s nimi spojené.
Najväčším rozdielom oproti klasickým svetlám je teda použitie buď integrovanéhoalebo vyberateľného akumulátora, ktorý je schopný dobíjania. Tento benefit iste ocení každý z nás. Spomínané dva základné typy však majú jeden hlavný rozdiel, ktorý sa premieta ako do ceny, tak do praktickosti. Jedná sa o možnosť výmeny akumulátora. Ak je integrovaný a nedá sa meniť, nabíja sa samotné svietidlo pomocou nabíjacieho kábla zapojeného do elektrickej siete. Stav nabitia signalizujú diódy. Ak sa dá akumulátor vybrať, nabíja sa buď samostatne v nabíjačke, alebo vo vnútri svietidla, ako keby bol integrovaný. Vyberateľný článok má tú výhodu, že ak prestane fungovať, môžeme objednať a dokúpiť nový, ktorý si sami vymeníme. Každý akumulátor má životnosť a počet nabití, po ktorej je schopný fungovať. Táto hranica sa úmerne znižuje vzhľadom na vek a počtu nabití. Hodí sa tento typ nabíjania pre všetky svetlá?
Nabíjacie akumulátory alebo celkovo nabíjacie svietidlá majú svoje presné zameranie. Všimnime si, že kvalitné svetlá od popredných firiem typu Fénix, Surefire a podobné, neponúkajú nabíjacie baterky. Ide práve o poruchovosť a celkovú zložitosť konštrukcie. Je oveľa jednoduchšie meniť batérie, než sa obávať, že nám odíde integrovaný akumulátor. Existuje však jedna rodina svietidiel, kde je tento štýl nutný. Jedná sa o veľké ručné svietidlá. Určite vieme, ako vyzerajú - sú veľké, relatívne ťažké, ale ponúkajú perfektný svetelný kužeľ a vysokú svietivosť. Náročnosť týchto svietidiel na prísun energie a požiadavok dlhej výdrže vyžaduje použitie integrovaného akumulátora. Keby sme ich chceli zásobiť klasickými batériami, nemuseli by sme sa doplatiť. V tomto prípade len pripojíme kábel a svietidlo nabijeme. Nechceme tým povedať, že sú klasické svietidlá v nabíjacej verzii zlé. Musíme bohužiaľ počítať s možnosťou, že sa niečo pokazí a my budeme riešiť reklamáciu. Integrovaný článok je len ďalším prvkom, ktorý sa môže pokaziť.
Celkový koncept sa hodí predovšetkým pre hasičov alebo podobné zložky, ktoré budú mať baterku umiestnenú na nabíjačke a vytiahnu ju z nej v prípade potreby. V tomto ohľade bude vždy nabitá a pripravená na použitie. Samozrejme, že si ju môžeme zakúpiť aj my. Budeme spokojní a konečne sa rozlúčime s robotou menom batérie. Z hľadiska konštrukcie je to podobné ako všade inde. Máme isté ovládacie prvky, ktorými zapíname a vypíname svietidlo. Pamätajme, že nabíjacia prípojka musí byť dobre chránená, aby sa do jej nedostala vlhkosť ani nečistoty. Akumulátorové svietidlá, ktoré sme popísali, sú väčšinou polymérovej konštrukcie (môžu byť aj z hliníka). Nemusíme sa báť, vydržia toho dosť aj tak. Záleží od druhu polyméru a jeho vlastnostiach. Vďaka vhodnému použití bude svietidlo relatívne ľahké aj napriek svojim veľkým rozmerom. Čo sa týka typu svietidla, stretávame sa s halogény aj Led diódami. Supersvietivé Led sú lepšou, ale aj drahšou voľbou.