Je to ako kúzlo. Malá tyčinka bez známok svetla a bez vypínača. Krúp a náhle svieti ako zmyslov zbavená. Čím to je? Ako to, že sa rozsvieti a vydrží svietiť tak dlho? A čo to vlastne je? Inu na vojenské účely bolo potrebné vyvinúť formu svetla, ktorá by bola síce jednoúčelová, zato naozaj inovatívna. Preto prišli chytrí ľudia s chemickým svetlom, čiže LightStickom. Jeho využitie je naozaj široké, veľmi ľahko sa dostalo z armády až k nám, do civilného sektora. Určite vieme, o čo ide. Vo filmoch ju za tmy rozlomí, zatriasú s ňou a zrazu je svetla na rozdávanie.
Základným prvkom sú dve ampulky. Prvá (vonkajší obal) je vyrobená z plastu. Vnútri nej sa nachádza druhá ampulka, ktorá je naopak sklenená. Oba dva kontajnery sú naplnené rôznymi chemickými látkami, ktorých reakcií dochádza k luminiscencii (svieteniu). Ako dôjde k zmiešaniu? Jednoducho, k rozsvieteniu chemického svetla je potreba rozlomiť vnútornú sklenenú ampulku, aby sa náplne premiešali. Niekto by si mohol predstavovať urputné lámanie vonkajšieho kontajnera. Opak je pravdou. K započnutí reakcie stačí chytiť LightStick oboma rukami a palcami ho uprostred prehnúť. Sklenená ampulka je dostatočne krehká, aby tento pohyb neprežila (zároveň silná, aby pri transporte nepraskla). Celým LightStickom zatrasieme, aby sme zmesi poriadne premiešali, a je dokonané.
To, čo nás bude zaujímať, je výdrž takého svetla. Tá sa odvíja od množstva jednotlivých náplní a celkovej veľkosti kontajnera chemického svetla. Aj chemické zloženie v tomto prípade hrá rolu. U profesionálnych svetiel sme schopní sa dostať na osem až dvanásť hodínaj viac. Obrovskou výhodou chemických svetiel je práve ten fakt, že nepotrebujú žiadny vonkajší energetický zdroj. Jedná sa teda o sebestačný krátkodobý zdroj svetla. Skvelé, a čo nevýhody? Nevýhodou je, že sa nedá vypnúť. Keď už ju raz rozlomíme, tak bude svietiť a svietiť, pokiaľ neskončí chemická reakcia.
Po vynájdeniu chemického svetla netrvalo moc dlho a prišla horúčka, ktorá trvá až dodnes. Napriek tomu, že najčastejšia forma je stále tá vojenská - valcovitá ampulka, sa začali objavovať iné formy - zábavné, ale aj profesionálne. Dnes existuje naozaj veľa druhov LightStickov. Najrôznejšie farby, rovnako tak, ako tvary. Od malých tyčiniek pre rybárčenie, cez náramky a poháre pre rôzne zábavné a firemné akcie. Napriek tomu všetkému mu nemôžeme uprieť jeho čistý zámer svietiť nám na cestu, osvetľovať dôležité body alebo členov skupiny. To je síce pekné, ale chemikálie do prírody nepatrí. Tak to je veľmi unáhlená myšlienka. Jedna z najlepších vecí na chemickom svetle je, že sú obe jeho zložky netoxické. Akékoľvek ublíženie nám alebo prírode v prípade pretrhnutia kontajnera je takmer nemožné. Takže si sviťme, beztak nás svetlo vždy fascinovalo.