Každý z nás má svoje EDC, teda veci, ktoré so sebou každý deň nosíme. Vždy to je peňaženka, telefón, doklady, často aj nôž alebo iná zbraň. Ak chceme, aby naše EDC bolo čo najuniverzálnejšie, malo by sa v ňom nachádzať aj svietidlo. Je pravda, že môžeme mať jedno na kľúčoch, to ale nebude nikdy tak výkonné, ako správne vreckové svietidlo. Ako si ho predstaviť? Jedná sa o klasické valcovité svietidlo s reflektorom vpredu a batérií vo vnútri tela. Ale čo má špeciálneho, že je práve vreckové? To si hneď povieme.
Čo nás hneď napadne? Aby sa vošlo svietidlo do vrecka, musí byť adekvátne veľké. Je pravda, že vrecká sú rôzne hlboké a veľké. Všeobecne platí veľkosť vreckových bateriek do pätnástich centimetrov. Tento rozmer je už naozaj hraničný. Samozrejme, že záleží aj na veľkosti našich vreciek. V úzkych džínsoch bude pätnástich centimetrové svietidlo veľmi nepohodlné a kľaknúť si bude takmer nemožné. Preto voľme svietidlo predovšetkým podľa toho, čo každý deň nosíme. U kapsáčoch a taktických nohavíc je možností uloženia veľa. Okrem toho majú niektoré taktické nohavice vrecúška určené priamo pre uloženie podobného vybavenia. Tu si môžeme dovoliť väčšiu baterku, naopak u džínsov by sme mali počítať skôr s veľkosťou do 10 centimetrov. Ide o subjektívny názor, každému môže vo vrecku sedieť svietidlo inak alebo mu skrátka obmedzenie pohybu nevadí. Prvým aspektom je teda jeho veľkosť. K nej patrí aj hrúbka, ktorá sa spája s typom napájania.
U vreckových bateriek sa môžeme stretnúť aj s problémom ich hrúbky. Niekto by si hrúbku takého svetla mohol predstaviť okolo centimetra. V tom prípade by najskôr bola napájaná článkom typu AAAalebo u hrubšej varianty AA. Tieto články sú veľmi časté u vreckových bateriek. Avšak problémom je jej dĺžka. Môžeme sa stretnúť aj s batériou typu CR123. Dala by sa považovať za najlepšiu možnosť pre tento typ svietidiel - je krátka, výkonná, ale bohužiaľ aj pomerne dosť drahá. Je tiež o trochu hrubšia než klasické články, to však vyváža ostatnými vlastnosťami. Najväčším faktorom, okolo ktorého sa točí aj voľba batérií, je požadovaná svietivosť.
Pri klasických situáciách bežne stačí 30-50 lumenov. Posvietime si na bližšie vzdialenosti a nepotrebujeme ani tak veľký napájací zdroj. Mnoho z nás sa ale neuspokojí so štandardom a chceme skrátka trochu viac. S pribúdajúcimi lumenami však stúpajú aj energetické nároky, čím sa zvyšuje počet batérií alebo sa používajú výkonnejšie. Ak si chceme kúpiť výkonnejšiu baterku, vždy by mala mať režimy svietenia, ktorými si upravíme svetelný tok tak, aby nám vyhovoval. Na príklad u 200 lumenov svietidla nebudeme vždy potrebovať celých 200 lumenov. Pre svietenie na blízko využijeme len 50 alebo 30. Preto sú nastaviteľné režimy veľmi dôležité - šetríme s nimi batérie. Pre nastavenie týchto režimov slúži buď zapínacie tlačidlo alebo extra tlačidlo, čím sa dostávame k ich umiestneniu. Je veľmi vhodné, aby malo takéto svietidlo zapínanie na zadnej strane. Na účely svietenia, prípadne nasvietenia priestoru pri používaní zbrane.
Keď sa budeme držať spomínaných pojmov, nasmerujeme sa na to správne svietidlo. Aspektov je samozrejme viac - napríklad materiál. Mohli by sme si myslieť, že z hľadiska hmotnosti je dôležité použiť plast. Práve naopak, o trochu vyššia hmotnosť, ktorú má hliník, vyváža jeho tvrdosť a odolnosť. Preto voľme hliníkové zliatiny. Rovnako tak je vhodné, aby malo svietidlo klip pre pripnutie ku vrecku. Vďaka nemu ju stabilizujeme na mieste a môžeme rýchlo vytiahnuť. V neposlednom rade je to typ svietenia. Venujme sa iba supersvietivým LED diódam, ktoré sú výkonné, majú jasné svetlo a veľmi dlho vydrží. Aj takéto svetlá u nás v ponuke nájdeme, stačí si len vybrať.