📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Binokuláre sú ďalekohľady, do ktorých sa pozeráme oboma očami. Vďaka tomu nestrácame priestorové vnímanie ako u monokulárnych ďalekohľadov. To ale nie je všetko, čo by sme mali vedieť.

Ako dobre vieme, dajú sa ďalekohľady rozdeliť na dve základné konštrukcie - monokulárne a binokulárne. Medzi týmito konštrukciami sú základné rozdiely jasné - monokulárne ďalekohľady majú iba jedno zoskupenie šošoviek a optických hranolov, kdežto binokuláre majú dve. Ďalej sa líšia cenou a pozorovacími vlastnosťami. Avšak platí, že binokuláre poskytujú lepší zážitok z pozorovania, než monokuláre, čo sa nezaobíde bez určitých predpokladov.

Spojivky a rozptylky, sem tam zrkadlo

Existuje niekoľko konštrukcií binokulárnych ďalekohľadov. Základnými skupinami sú takzvané triedry a spektivy. Trieder je ďalekohľad menšie, ale ťažšie. Za jeho vyššiu hmotnosť môžu prizmatické optické hranoly, ktoré sa skrývajú vo vnútri tela ďalekohľadu. Tieto hranoly sú veľmi ťažké a bohužiaľ v nich mizne až 1/3 svetla prijatého objektívom. Spektivy sú o dosť väčšie, než triedry. Majú šošovky pekne zoradené za sebou, čo umožňuje maximálny priestup prijatého svetla. Voľba medzi týmito dvoma typmi ďalekohľadov sa točí okolo ich aplikácie v praxi. Pre niektoré aktivity zvolíme kratšie a ťažšie s horšou svetelnosťou, pre iných zasa oveľa väčšie s lepšou svetelnosťou. Čo ponúknu podobné je zväčšenie. Vďaka priblíženiu dokážeme lepšie pozorovať, čo sa deje v diaľke.

Moc blízko, moc ďaleko

Voľba správneho priblíženia je veľmi jednoduchá. Všeobecne platí, že ďalekohľady s priblížením do 10 sa hodí pre ručnú manipuláciu. Dokážeme obraz udržať bez toho, aby sa moc klopal. Od 10 do 20 potrebujú oprieť o pevný bodalebo len zaprieť ruky. V tomto prípade nie je vyžadovaná prítomnosť statívu. Ten sa stane nevyhnutnosťou až u väčšieho zväčšenia ako dvacetinásobného. Tu je udržanie púhymi rukami úplne nemožné. Obraz by sa klopal, my by sme mohli dostať závrat alebo by sme skrátka nič nevedeli. Poslednou možnosťou sú ďalekohľady s premenným priblížením. V tomto prípade môžeme manuálne meniť vzdialenosti ústrojenstva, čím si objekt priblížime. Hoci sa môžu zdať ako najvhodnejší variant pre pozorovanie, majú tieto ďalekohľady problémy s ostrosťou a svetelnosťou. Čo ďalej nám ponúkajú moderné ďalekohľady?

Už to nie je len optika

Vďaka pokroku sú aj ďalekohľady doplňované o modifikácie, ktoré uľahčujú naše životy. Veľmi často sa stretávame s laserovým diaľkomeromalebo osami, vďaka ktorým si môžeme vzdialenosť určiť sami. Pri drahších ďalekohľadov nájdeme aj kompasalebo merač rýchlosti vetra pre námorné a poľovnícke účely. Rovnako tak môžu mať nočné videnie. Najmodernejšími variantmi budú určite digitálne ďalekohľady, ktorými môžeme robiť aj fotky a videá. Tie však nemajú so starou konštrukciou už takmer nič spoločné.

Poznanie je základ dobrého výberu

Pri výbere tohto zariadenia platí, že čím drahšie, tým lepšie. To je skrátka zákon optiky. Najskôr si musíme uvedomiť, aké máme požiadavky pre daný prístroj - teda na čo ho budeme používať. Iné vlastnosti čakáme od ďalekohľadu na výlety, iné pri pozorovaní zveri proti lesu a tak ďalej. Viac menej sa všetko točí okolo priblíženia a priemeru objektívu. Pri každom ďalekohľadu nájdeme čísla - napríklad 8x45, 8x50 a podobné. Tieto čísla predstavujú zväčšenie X priemer objektívu v milimetroch. Čím je priemer väčší, tým dokáže zostava prijať viac svetla a obraz sa tak zdá jasnejší. Vyberajme podľa toho, čo potrebujeme. Dajme si pozor na kvalitu šošoviek, konštrukciu ďalekohľadu a materiál, z ktorého je vyrobený. Plasty sú síce ľahké, ale neposkytujú takú ochranu pri páde a majú zlý teplotný koeficient. Vodeodolnosť je v tomto prípade tiež na mieste.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Magazín články
Carinthia: oblečenie a vybavenie do extrémnych podmienok!
Čas čítania: 6 minút15. novembra 2024
Carinthia: oblečenie a vybavenie do extrémnych podmienok!
Rakúska značka Carinthia je globálnym lídrom a trendsetterom na poli vojenského a outdoorového oblečenia a vybavenia, určeného do extrémnych a arktických podmienok. Ťažisko jej úspechu leží v neustálom posúvaní sa vpred a využívaní pokročilých materiálov a technológií, ako je napríklad legendárne zateplenie G-LOFT® alebo revolučná technológia Loftshell®, ktorá zaisťuje výnimočný komfort aj pri náročných aktivitách. Vyskúšajte aj vy vybavenie, ktoré vyvinuli profesionáli pre profesionálov!
5 vrstiev funkčného oblečenia do extrémnych podmienok. Viete, ako ich najlepšie skombinovať?
Čas čítania: 7 minút15. novembra 2024
5 vrstiev funkčného oblečenia do extrémnych podmienok. Viete, ako ich najlepšie skombinovať?
Aj keď vám na bežných túrach v prírode za mierneho počasia postačí jedna, dve alebo tri vrstvy funkčnej skladby outdoorového oblečenia, v extrémnych podmienkach existuje až 5 špeciálne definovaných vrstiev, ktoré sa svojimi vlastnosťami vhodne dopĺňajú. Správna kombinácia funkčných vrstiev pomáha chrániť vaše telo pred vonkajšími vplyvmi tak, aby ste sa udržali v teple a komforte a mohli úspešne dokončiť vašu misiu. Ktoré vrstvy to sú a aké sú ich špecifiká?
7 vecí, ktoré by pri jesennej túre nemali chýbať vo vašom batohu
Čas čítania: 6 minút6. novembra 2024
7 vecí, ktoré by pri jesennej túre nemali chýbať vo vašom batohu
Jeseň a zima v žiadnom prípade neznamenajú koniec outdoorových dobrodružstiev. Len treba tomu trochu prispôsobiť vaše outdoorové vybavenie. Pribaľte si do batohu týchto 7 užitočných vecí z ponuky Rigad, vďaka ktorým vás zhoršené podmienky nezaskočia, a smelo vyrazte von!
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Výška / dĺžka
cm cm
Šírka
cm cm
Hĺbka
cm cm
Zväčšenie
x x
Hmotnosť (kg)
kg kg