Kto z vás nosí so sebou na výlety do lesa pravidelne aj ďalekohľad? Keby sme to mohli spočítať, zistíme zrejme, že veľmi málo z nás. Pritom dokáže byť taký ďalekohľad veľmi užitočný. Áno, môžete ho využívať na pozorovanie horizontov, zveri a úžasných prírodných zákutí a ďalším podobným aktivitám.
V istých smeroch vás však ďalekohľady dokážu dostať aj z problémov alebo vám skrátiť cestu o pekných pár kilometrov. Jednoduchým pozorovaním cesty a odhadovaním teréna si tak vďaka ďalekohľadu veľmi pomôžete. Ako taký ďalekohľad do lesa aj do batohu ale vybrať?
Dáme krk na to, že hlavným problémom, prečo so sebou nenosí ľudia ďalekohľady, bude iste ich hmotnosť a fakt, že sú presvedčení, ako sa bez nich zaobídu. Áno obídu, ale je dobré ich mať. Rovnako ako napríklad kompas alebo svietidlo či dokonca spoľahlivý nôž.
Hmotnosť ďalekohľadu priamo súvisí s konštrukciou ďalekohľadu. Môžete mať aj plastový monokulár, ktorý bude vážiť len 100 gramov. Taký ďalekohľad je snáď lepší ani nemať. Keď už tak len pre núdzové použitia. Monokuláry totiž neposkytujú dobré priestorové vnímanie vplyvom používania len jedného oka.
Preto sú skôr doporučované do prírody všeobecne binokulárne ďalekohľady, teda dvouoké ak chcete. Bohužiaľ voľbou binokulára ste ešte nezvíťazili a čaká vás ešte dlhá cesta za informáciami a kvalitným produktom / zážitkom, než budete pripravení si dobre vybrať. Tak napríklad - konštrukcia binokulára.
Binokuláre by sa dali rozdeliť na spektivy a tak zvané triedre. Triedrové ďalekohľady sú oveľa menšie, než spektivy. V ich konštrukcii sú totiž použité prizmatické optické hranoly, vďaka ktorým je možné dramaticky obmedziť dĺžku ďalekohľadu.
Veľkým mínusom takejto konštrukcie je však jej hmotnosť. Sami o sebe sú hranoly natoľko ťažké, že hoci malý ďalekohľad môže vážiť viac, než jeho väčší spektický kolega. Ďalším mínusom je strata svetla, kedy ho v hranolu môže zmiznúť až 1/3.
Takéto straty sú pre pozorovanie za šera alebo proti lesu veľmi nechcené. Voľba konkrétneho typu ďalekohľadu teda veľmi záleží na vašich osobných preferenciách. Je síce väčšie, ale poskytne lepšiu svetelnosť. Čo ale s ďalšími vlastnosťami?
Ak sa budeme baviť teraz o priblíženiu ďalekohľadu, dostaneme sa maximálne na magickú hranicu ôsmi až desaťnásobku. Tu sa totiž láme jeho udržateľnosť v holých rukách. Všeobecne platí, že viac ako ôsmi až desaťnásobné zväčšenie je ťažko udržateľné. Naopak čím väčšie priblíženie, tým viac vám môže ďalekohľad pomôcť a tým lepšie budete môcť pozorovať jednotlivú zver.
Ale čo ľudský kľudový tras? Tomu sa dá zabrániť tak, že si ďalekohľad predsa veľmi jednoducho môžete oprieť o kolená, keď kľačíte, rovnako tak o batoh, strom alebo kameň, resp. možno ho dať aj na statív. S tým problémy nie sú, ďalšie zádrhel zaznamenáte ale v čase voľby priemere objektívu. Tu zase platí, že čím väčší je priemer objektívu, tým lepšiu má aj ďalekohľad svetelnosť. Áno, ale tým je aj logicky ťažší a väčší.
Napriek tomu si trúfame povedať, že na účely turistiky a občasného pokochání sa krajinou, vám bohato stačí priemer okolo 23-35 milimetrov. A kde tieto čísla nájdete? U označenia ďalekohľadu - 7x50, 10x35 a tak ďalej - prvé číslo je zväčšenie, druhé priemer objektívu.
Problematika je samozrejme oveľa širšia, vám však pre začiatok postačí týchto pár informácií. Dovolíme si ešte poznamenať, že konštrukcia ďalekohľadu, v tomto prípade materiál, by mal byť vždy z ľahkých kovov alebo ocele. Šošovky by mali byť sklenené. Plast nie je materiál, ktorý by sa pre optiku ďalekohľadu hodil.
U výberu si tiež všimnite špecifického odlesku na šošovkách. Je to známka antireflexnej úpravy, ktorú by každý slušný ďalekohľad mal mať. Vďaka nej si budete môcť dopriať jasného a ostrého obrazu. V neposlednom rade je dôležitá vodotesnosť, ochranné krytky na objektívy a popruh na nosenie na krku.
S týmito informáciami ste už schopní si zaobstarať kvalitný ďalekohľad do vrecka aj do batohu, na ktorý nezanevrite a ktorý vám bude spoľahlivým kamarátom na celý život.