Priestorová náročnosť vecí, ktoré so sebou nosíme na výlety, expedície alebo len na prechádzky, určuje ich výhodnosť. Jednoducho povedané - nebudeme si so sebou brať tri veľké litrové fľaše vody, keď nám môže stačiť jeden trojlitrový camelback. Dve veci s rovnakým objemom, ale úplne iná priestorová náročnosť. Podobne tomu je aj u ďalekohľadov. Ako dobre vieme, existujú dva druhy ďalekohľadov - binokulárne a monokulárne. Z hľadiska priestorovej náročnosti sú lepšie monokulárne. Prečo? To si hneď povieme.
Kým skrze binokulárne ďalekohľady pozeráme oboma očami (majú teda dve sústavy šošoviek), cez monokulárny ďalekohľad pozeráme len jedným. Z toho by sa mohlo zdať, že budú monokulárne ďalekohľady menšie ako tie binokulárne. To nemusí byť nevyhnutne pravda, pretože máme veľa druhov oboch verzií, u ktorých sa ich veľkosť mení. Napríklad malý outdoorový binokulár bude menšínež pozorovací monokulár a tak ďalej. Čo teda monokulár je? Je to tubusové zariadenie, ktoré vďaka sústave šošoviek dokáže priblížiť pozorovanú oblasť. V niektorých prípadoch sú šošovky doplnené hranolami, ktoré dokážu obmedziť veľkosť ďalekohľadu, u monokulárnych ďalekohľadov však tento variant toľkoobvyklý nie je.
Každý si iste vybavujeme filmy s námornou tematikou, kedy boli pozorovatelia na najvyšších sťažňoch vybavení ďalekohľady, rovnako ako kapitáni lodí. Pamätáme, aké mali ďalekohľady? Rozkladali sa, takže sme z tridsaťcentimetrovej tuby získali aj polmetrovú. Prečo to tak bolo? Práve kvôli sústavám šošoviek, ktoré ponúkali určité priblíženie. Teoretikmi by šlo povedať, že čím dlhší bol ďalekohľad, tým lepšie bolo priblíženie. Tento fenomén vyriešili lepšie tvarované a osadené šošovky. Vďaka nim je zväčšenie obrazu omnoho efektívnejšie, čím dosahujeme lepších výsledkov. Napriek tomu nedokážeme do pomerne krátkeho monokulára napchať veľké zväčšenie.
Monokulárnych ďalekohľadov existuje niekoľko typov. Aj dnes sa kosíme s rozkladacími verziami, ktoré sú oproti tým starším krapet modernejší. Na malú túru, kde počítame s každým kilom, sa určite bude hodiť malý monokulár, ktorý dokáže dobre priblížiť a nezaberá toľko miesta, ako binokulár. Pre potreby pozorovania vzdialenejších objektov (terče pri streľbe a tak ďalej) sa hodí pozorovacie monokulárne ďalekohľady. Tieto ďalekohľady sú veľké a ťažké, umiestňujú sa na statívy - celkom určite si ich so sebou nebudeme brať na výlety. V neposlednej dobe sú k dostaniu aj monokuláre s diaľkomeromalebo s nočným videním.
Výber sa odvíja od našej predstavy použitia ďalekohľadu. Každý z typov ponúkne niečo iné, čo použijeme pri špecifických situáciách. Tak ako tak by sme si mali dať pozor na konštrukciu ďalekohľadu. Tá by mala byť vždy zkovualebo uhlíkových zliatin. Čo nás bude zaujímať ďalej je svetelnosť ďalekohľadu, teda koľko svetla dokáže ďalekohľadom prejsť, čo určuje kvalitu obrazu a zážitok z používania. Svetelnosť sa odvíja od priemeru objektívu, teda od druhého čísla v označení ďalekohľadu (8x50 a tak ďalej). Drahšie ďalekohľady sú naplnené plynmi, ktoré zamedzujú ich zahmlievaniu. Predovšetkým si rozmyslite, čo od ďalekohľadu žiadate, nech zbytočne nehľadáte univerzálnosť tam, kde nie je.