Kempingové svietidlá sú koncipované tak, aby nám poskytovali svetlo aj v podmienkach, ktoré sú tým domácim trochu vzdialené. Ich výhodou je možnosť umiestnenia – môžeme ich zavesiť, položiť alebo pripevniť. A svetlo budú dodávať stále rovnaké.
Vybavenie na kempovanie zahŕňa širokú škálu produktov. Ručné svietidlo, svetlo v mobile alebo čelovka sú síce praktické, ale spája sa s nimi vždy určité obmedzenie, vďaka ktorému sa ako univerzálne svetlo, ktoré umiestnite do určitého vopred zvoleného miesta, príliš nehodí.
Dobrým riešením je kempingové svietidlo, ktoré na rozdiel od ručného svietidla nezaberá miesto v ruke a na rozdiel od čelovky svieti stabilne všetkými smermi. Predtým mali kempingové svietidlá podobu petrolejových lámp, lenže tie boli trochu nepraktické, a navyše mohli spôsobiť aj požiar. Dnes si môžete zavesiť k stropu alebo položiť na stôl svietidlo, ktoré ako zdroj energie využíva batériu a ako zdroj svetla žiarovku – v dnešnej dobe sa jedná hlavne o LED technológiu.
Samozrejme môžete namietnuť, že vám na svietenie v stane bude stačiť čelovka. Áno, aj čelovka je „handsfree“. Lenže keď si sadnete s priateľmi či rodinou večer do kruhu, aby ste si zahrali karty alebo porozprávali strašidelné historky, zistíte, že minimálne pre niektorých zúčastnených môže byť svetlo čelovky nepríjemné, zvlášť pokiaľ im svieti priamo do očí. Oproti čelovkám majú tie kempingové trochu iné využitie - zatiaľ čo prvé spomínané sú skôr bodovými zdrojmi svetla pre osobné využitie, tie druhé slúžia pre všeobecný osvit okolia.
Kempingové svietidlá majú rôznorodý dizajn, ktorý ovplyvňuje vkus výrobcov a predovšetkým zákazníkov. V zásade by však malo vždy ísť o svietidlo konštrukčne navrhnuté tak, aby sa dalo položiť doprostred stola a/alebo zavesiť na klinec. Malo by tiež svietiť do všetkých strán alebo aspoň osvetľovať väčší priestor.
K dispozícii môžu byť aj ďalšie funkčné prvky, ako sú napríklad solárne panely na dobíjanie v priebehu dňa alebo magnet na prichytenie ku kovovým povrchom.
Čo sa týka zdrojov svetla, máme k dispozícii žiarovky alebo sústavu LED diód. Žiarovky sú síce trochu zastarané, ale na druhú stranu ich aspoň môžete meniť, čo sa o LED diódach povedať nedá. LED diódy ale ponúkajú dlhú životnosť a jasné svetlo. LED diódy sú umiestnené na paneli, ktorý umožňuje ich namierenie do rôznych smerov (tak, aby nedochádzalo k onomu nešťastnému bodovému svieteniu).
Zdroj svetla je ďalej chránený plastom alebo sklom, tak, aby bola minimalizovaná pravdepodobnosť jeho poškodenia. A pokiaľ ide o zdroje energie, potom sa stretneme s klasickými výmennými batériami alebo nabíjacím akumulátorom. Dobíjacia verzia je síce praktickejšia, ale ak sa integrovaný akumulátor pokazí, zostane nám doma namiesto lampy len ďalšie zbytočné ťažítko. Takže tu je výber skutočne iba na vás.