Slovo jerky pochádza z kečuánskeho ch'arki a ide jednoducho o sušené a solené mäso. Anglická transkripcia tohto slova sa v posledných rokoch udomácnila aj u nás, rovnako ako jedlo, ktoré označuje. Ide totiž o skvelý zdroj proteínov nielen na cesty.
Jerky či sušené mäso je skrátka produkt, ktorý tvorí takmer výhradne sušené chudé mäso, ktoré bolo odtučnené, nasekané na prúžky a následne usušené. Vďaka tomu sa tak ľahko nepokazí. Ďalšou výhodou, ktorá predlžuje životnosť jerky a umožňuje jeho prenášanie aj vo vyšších teplotách, je dôkladné presolenie. Práve soľ, ktorá je väčšinou jedinou pridanou ingredienciou, bráni množeniu mikroorganizmov v mäse.
Okrem toho sa však sušené mäso môže marinovať v inom korení, prípadne zmesi z viacerých druhov, ktoré výslednému produktu dodajú zase trochu inú chuť. Môže ísť napríklad o chilli, ostré jerky dnes skrátka letia. Jerky od niektorých výrobcov môžu byť aj mleté – nie je to vada, ale funkcia. Do mletého mäsa pridajú korenie a výslednú hmotu zlisujú a vytvoria z nej pásky.
Sušené mäso vydrží celé mesiace bez toho, aby bolo nutné ho zamraziť alebo udržiavať v nejakom špeciálnom prostredí. Jeho ďalším benefitom je, že je kedykoľvek a kdekoľvek k dispozícii bez akejkoľvek prípravy, takže si ho môžete zbaliť napríklad do batohu a jesť ho cestou v prírode, aby ste si zaistili rýchly prísun energie.
Na výrobu jerky sa najčastejšie používa mäso z hospodárskych zvierat, teda hovädzie a bravčové, ale občas výrobcovia experimentujú a prichádzajú na trh s takými špecialitami, ako sú rybie, klokanie či krokodílie jerky. Skrátka akékoľvek mäso, ktoré je možné usušiť, je na výrobu jerky vhodné.
Klasicky obsahuje sušené mäso asi 10 - 15 % proteínov, ale výnimkou nie sú ani niekoľkonásobne vyššie percentuálne obsahy bielkovín. Čo by ale v extrémnom prípade – keby ste sa živili pár dní až týždňov iba sušeným mäsom – mohlo vyvolať tzv. proteínovú otravu. Hoci je teda jerky rýchlym a efektívnym zdrojom energie, aj na cestách treba myslieť na vyváženú a pestrú stravu.
Prakticky každý druh jerky potom obsahuje soľ, čo znamená zase zvýšený obsah sodíka. V 30 g sušeného mäsa sa nachádza cca 600 mg sodíka, čo je zhruba 30 % odporúčanej dennej dávky pre dospelého, ktorú sa neodporúča prekračovať. Moderný človek má už aj tak prebytok soli, respektíve sodíka, z iných jedál v priebehu dňa. Polievky, guláše, sladkosti, zákusky, torty… do toho všetkého je dnes pridávaná soľ, aby daný produkt ľuďom viac chutil. Prebytok soli však zvyšuje krvný tlak a má ďalšie negatívne dopady na ľudský organizmus. U jerky tak rovnako ako u čohokoľvek iného platí, že všetkého veľa škodí.