📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Vojna vo Vietname diel 2 - Americká strana

10. března 2020Zábava, voľné chvíleRojek LukášČas čítania 26 minútPrečítané: 885x

predchádzajúcom diele sme sa pozreli na udalosti predchádzajúce začiatku vojny vo Vietname. Vojna vo Vietname bola hneď po Kórei a druhej svetovej vojne ďalší konflikt, ktorý so sebou niesol mnoho strát na životoch, zničeného územia a ďalších katastrof. My sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na trochu inú stránku veci. Kým v predchádzajúcej časti sme sa sústredili na predvečer vojny a udalosti, ktoré k nej smerovali, tu to pojmu trochu inak. Rád by som vám všetkým priblížil, aké zbrane boli používané americkou armádou, akú mala výstroj a aká sa používala technika. U niečoho sa zastavím dlhšie, niečo len tak zľahka spomeniem. To aby sme z toho nemali zbytočne knižku. Ak by tu snáď niekomu niečo chýbalo, rád doplním, ale verím, že to nenastane. Držte si klobúky, odložte mobilné telefóny a naštartujte mozgové závity. Je čas na fakty a zaujímavosti.

Vstup v rytme minulosti

Po druhej svetovej vojne vstupuje Amerika do vojny v Kórei. Tu môžeme vidieť jasné dobové fotografie ukazujúce, že výstroj sa od tej druhoválečnej moc nemení. Používa sa rovnaké remení, sumky, ale aj opasok. Uniforma sa síce mení, ale od modelu M1945 zas tak moc zmien nemá. Podobne je to aj u zbraní. Stále sa používali Thompsony, BARy, novo nastupuje poloautomatická puška M14. Žiadny veľký pokrok tu bohužiaľ nevidíme. Vojna vo Vietname prináša v týchto odvetviach oveľa viac. Rovnako tak tomu je aj u výstroja alebo techniky. Prvýkrát tu vidíme vo väčšom nasadení vrtuľníky, začínajú sa zavádzať balistické vesty, používajú sa plošné postreky na ničenie vegetácie a úrody. Nepredbiehajme a poďme si všetko povedať postupne.

Uniforma, základ úspechu

Jasne, všetky nás bude zaujímať trochu iná kategória ako oblečenie, nie sme slečny na prechádzke po 5. Avenue. Nebojte, dostaneme sa k tomu. Najskôr ale niečo k tejto téme.

Do roku 1952 bola v užívaní uniforma M1945, kedy ju nahradila nová, moderná verzia známa ako OG-107. Celkom bola vyrábaná z dvoch materiálov. Spočiatku sa jednalo o bavlnu, ktorú neskôr nahradila zmes bavlny s polyesterom. Ako farba bola zvolená armádna Olive Green 107 a 507. Strih bol veľmi pohodlný. Náprsné a pasové vrecká na blúzke a veľa úložného miesta na nohaviciach. Skrátka uniforma, ako má byť. Jej nasadenie počas vojny vo Vietname však nebolo úplne vhodné. Vedeli by ste, prečo? Neznesiteľné teploty, vysoká vlhkosť a mnoho ďalších faktorov skrátka znemožňovali jej použitie. Nasadená bola teda tak zvaná Jungle Uniform, ktorá bola používaná od roku 1966. Na tejto uniforme sa objavujú rôzne maskovania, akým je napríklad Tiger stripes.

Prieskumná jednotka na hliadke

Prieskumná jednotka na hliadke

Na rozdiel od OG-107 bola JU ľahšia, priedušnejšia. Úplne typické sú pre ňu šikmé prsné vrecká na blúzke. Nie je to známka štýlu, vrecká boli oveľa lepšie prístupné. Nohavice boli tiež z oveľa ľahšieho materiálu. Zapínanie na gombíky a sťahovanie v páse bolo veľmi obľúbené.

Cez vysoké teploty niektorí velitelia zakazovali skladaní blúz alebo ohrnovanie rukávov. Vo vysokých teplotách tak vojakom fungovanie neuľahčili.

K uniforme patrila tiež bunda M51 a M65. Jedná sa o veľmi pohodlné bundy s množstvom úložného miesta.

Veľmi dôležitou časťou boli tiež topánky. Ako je asi každému jasné, vhodná a pohodlná obuv je základom spokojnosti každého vojaka. Celkom sa používalo 5 základných typov obuvi. 

Americký vojak čistiaci pušku

Americký vojak čistiaci pušku

  • Typ 1: Pôvodný typ topánok bol hneď po začiatku vojny zmenený. Jednalo sa o klasické celokožené topánky, ktoré boli pre pohyb v džungli skrátka nepoužiteľné. V užívaní zostali predovšetkým u pilotov vrtuľníkov, ktorí sa báli, že sa nylonová obuv pri požiari začne taviť na nohe.
  • Typ 2: Tento typ bol používaný od roku 1950 a bol veľmi podobný topánkam M43 z WWII. V užívaní bol len z počiatku vojny.
  • Typ 3: Tento typ bol tiež označovaný ako 1st Pattern Jungle Boot. Jedná sa o topánky priamo vytvorené pre pohyb v džungli. Zatiaľ čo spodná časť zostávala kožená, vršok bol nahradený nylonom. Vďaka tomu noha lepšie dýchala. Ďalšou inováciou boli dva odtokové kanáliky na vnútornej strane chodidla. Vďaka nim sa v topánke nedržala voda a noha lepšie dýchala. Topánka mala oveľa lepšiu podrážku, ale nebola zďaleka ideálna.
  • Typ 4: Postupom času dochádzalo k ďalším vylepšeniam. Táto topánka bola takmer identická s typom 3. Navyše ponúkala tvarovanú podporu členku a ochranu podrážky pred prepichnutím. Zaujímalo by ma, na koľko nástrah museli vojaci došliapnuť, než to dizajnérom došlo.
  • Typ 5: Zhruba v polovici vojny prichádza posledný model topánok, ktoré boli už konečné. Vychádzajú z Typu 4. Naviac majú špeciálnu podrážku, ktorá bola označovaná ako Panama sole. Táto podrážka bola vysoká a mala špeciálne uspôsobené medzery pre lepší pohyb v džungli.

Topánky a uniformu dopĺňali tiež pokrývky hlavy. Čiapky, klobúčiky, ale aj šatky boli úplne bežné.

Výstroj je nutnosť!

Tak sme prešli pokrývkou tela. Zámerne som nezmieňoval ponožky a podobné drobnosti. Radšej sa poďme pozrieť na výstroj klasického amerického vojaka. Čo mal na sebe? Z čoho sa skladala jeho každodenná výstroj a ako veľmi sa menila?

Každodenný chlieb

Americkí vojaci a vietnamskí civilisti

Americkí vojaci pri presune

Podobne ako u iných, aj americký vojak mal dennú výstroj, ktorú nikdy nesmel zabudnúť. Vtedajší systém spoliehal na univerzálne spony ALICE, ktoré sú dnes nahradené systémom MOLLE. Prakticky išlo o prvý univerzálny systém svojho druhu. Výstroj sa skladala z nasledujúcich častí:

  • Opasok: Hoci sa to môže zdať nepravdepodobné, stredobodom výstroje bol opasok. K nemu sa totiž pripájalo takmer všetko vybavenie. Spočiatku sa používal M1956 Pistol Belt. Na neho sa pripevnili sumky, kompas, vysielačka, prvá pomoc a ďalšie. Jeho nevýhodou bola spona a jej otravné zapínanie. Spona bola nahradená tak zvanou Davis buckle. Jednalo sa o sponu s rýchlym a spoľahlivým zapínaním.
  • Remení: Dôležitou časťou pasujúcou k opasku bolo remení. To pomáhalo opasku v držaniu na svojom mieste a zároveň bolo schopné pojať ďalšie vybavenie.
  • Sumky: Jasne, zbrane sú hladné a nikto nechcel zostať bez streliva. Pôvodné sumky boli stavané na zásobníky pre M14. Napriek tomu sa do nich zmestili aj zásobníky pre nadchádzajúce M16. Prvé zásobníky boli totiž stavané na 20 nábojov. Sumky boli vyrábané v niekoľkých verziách, tak, aby pojali aj tridsiať rané zásobníky M16.
  • Funny Pack: Táto brašna s oficiálnym názvom Field Pack, teda poľná brašna, bola základom pre nosenie poľných potrieb (jedlo, náhradné spodné prádlo - taká malá poľná). Vďaka svojmu tvaru bola premenovaná na Butt Pack alebo Funny Pack.
  • Čutora: Vo vysokých teplotách bolo doplňovanie tekutín prioritou číslo jedna.
  • Kompas: Orientácia v džungli a neznámom prostredí by bez mapy a kompasu bola nemožná.
  • Poľná lopatka: Základom výbavy bola aj poľná lopatka s príslušným vreckom. Poľná lopatka niesla názov M1951 E-Tool. Mala drevenú rukoväť a sklápaciu násadu. Vďaka tomu bola nielen účelná, ale tiež skladná.
  • Ostatné: Medzi ostatné môžeme zaradiť napríklad sadu na varenie, C Ration meal, čiže dávky jedla, ale aj cigariet, soli a ďalších.

Základná výbava bola doplnená ďalšími. Sem patrila napríklad plynová maska, poľný batoh, nafukovacia karimatka alebo stan.

Zaujímavé bolo používanie špeciálnych skladných nádob na vodu, ktoré boli dodávané s čistiacimi tabletami. Vďaka nim bol vojak schopný hydratácie aj bez prístupu k čistej vode.

Ochrana na prvom mieste

Americká vojenská helma

Americká vojenská helma M1

V predchádzajúcej časti sme videli, že výstroj bola síce premyslená, ale do tých dnešných má stále dosť ďaleko. Keďže boli vojaci neustále pod hrozbou zranenia, boli navrhnuté nové verzie ochrany. K základom, ako je napríklad helma, sa tak pridáva aj nepriestrelná vesta, ktorá je tu nasadená prvýkrát v histórii. Poďme sa na ochranné pomôcky pozrieť.

  • Helma = základ: Helmy sa užívajú už dlhé tisícročia. Totiž postrelený vojak do ruky môže stále fungovať, ale do hlavy? Vo Vietname mali vojaci vo výstroji klasickú helmu M1. Oproti tej z WW2 bola však modernizovaná. Mala nižší profil a upravené vnútorné popruhy pre pohodlné nosenie. Dizajn zostal rovnaký ako počas WW2 alebo vojny v Kórei. Na helmu sa používali rôzne poťahy, ktoré boli v maskovanom vzore. Vojaci si na helmy písali rôzne heslá, alebo pridávali predmety. Či už pre šťastie, alebo balíček cigariet.
  • Črepinová vesta: Mysleli ste si, že balistické vesty sú modernou záležitosťou? Záleží, ako na vec pozeráme. Ochranné vesty používané vo Vietname, teda modely M1952 a M1969, neboli nepriestrelné vesty. Chránili iba pred zasiahnutím črepinou. Ako hlavný materiál bol zvolený balistický nylonv niekoľkých vrstvách. Model 1952 nemal ochranu krku a obmedzoval pohyb viac ako nastupujúci model 1969. Tu vidíme ochranu krku, zapínanie po celej dĺžke na zips. Bohužiaľ boli vesty pomerne ťažké. S ostatným vybavením sa tak vojak mohol cítiť veľmi skoro unavený. Podľa niektorých zdrojov bola vesta schopná odolať pištoľovému kalibri na dlhšiu vzdialenosť. Neskúšal by som to.

Do výbavy patrilo veľa ďalších predmetov. V rýchlosti si môžeme spomenúť napríklad klasickú baterku v tvare L, poľné uteráky a ďalšie predmety. Myslím si, že o vybavení toho zaznelo už pomerne veľa. Preto by som sa rád presunul k pre mňa záživnějšej téme, ktorým sú zbrane.

Útok a obrana

Pred vojnou vo Vietname bola výzbroj amerického vojaka takmer identická s výzbrojou v Kórei. Hlavné útočné pušky zastupovala M14 alebo M1 Garant. Používali sa tiež M1 Carabine, sem tam bol vidieť aj Thompson alebo BAR. Nový konflikt však vyžadoval modernizáciu, ktorá by poskytovala výhodu. Zbytočne veľké náboje u M14 a M1 Garant mali obrovskú energiu, ich spätný ráz bol ako rana od koňa, navyše tieto pušky neboli plne automatické. Podobne tak to bolo aj pri ľahkých guľometov a ďalších zbraniach. Dovolím si rozdeliť do skupín podľa typu. Pri každej skupine si vyberiem jedného hlavného zástupcu.

Chladné zbrane

Nôž USMC Ka-Bar

Nôž USMC Ka-Bar

Nôž bol povinnou výbavou každého vojaka. Nosil sa buď klasický bajonet, alebo iné armádne nože. Medzi vojakmi sa však nachádzali aj špeciálky.

  • Marine Corbs Ka-Bar : Tento nôž bol vo výbave mariňákov od WW2. Hlavným materiálom bola uhlíková oceľ 1095 s čiernou povrchovou úpravou.
  • Aircrew Survival knife: Posádka vrtuľníkov a lietadiel mala svoj vlastný nôž, veľmi podobný klasickému Ka-Baru. Nôž mal navyše v puzdre brúsik. Okrem pilotov bol obľúbený aj u špeciálnych jednotiek.
  • Bajonet: Klasickou chladnou zbraňou bol bajonet. Používali sa buď M4 a M6 bajonety pasujúce na M14 a M1 Garant, alebo bajonet M7 prispôsobený pre M16. Pre všetky typy bajonetov sa používalo špeciálne samobrúsiace puzdro.
  • Špeciálky: Medzi vojakmi sa okrem štandardných nožov hojne vyskytovali aj motýliky, alebo Bowie nože.
  • M1942 a M1967: Tieto dve čísla označujú mačety používajúce sa vo vietnamskej vojne. Neskoršie verzie mali puzdro, ktoré pri každom vytiahnutí mačetu nabrúsilo.

Krátke strelné zbrane

Tunel rat za vietnamskej vojny

Tunel rat počas vietnamskej vojny

Krátka zbraň nie je len zbraňou dôstojníkov. Postupom času sa dostávajú aj ako záložné zbrane k bežným vojakom. Krátke zbrane boli vo Vietname veľmi dôležité. Systémy chodieb, ktoré boli budované nepriateľom, boli často úzke, stavané na postavu vietnamského vojaka, nie amerického. Pištole, občas aj revolvery boli často jedinou možnosťou.

  • Colt 1911: Áno, ako inak. Táto legenda je vo výzbroji do dnešného dňa. Preto nie je divu, že prešla aj Vietnamom. S kalibrom .45 ACP a dostatkom zastavovacej energie bola a je veľmi obľúbená. Nedostala sa však do ruky každému. Okrem dôstojníkov ju vo výzbroji mali predovšetkým piloti, kulometčíci, alebo vojaci vyzbrojení granátometom M79.
Strelná zbraň Colt 1911

Ikonická pištoľ Colt 1911

  • S&W .38: Tento model prvýkrát použitý v roku 1902, bol ďalšou zbraňou pre posádky vrtuľníkov. Tie tak mali možnosť výberu medzi 1911 a .38. Asi viem, čo by som si vybral.
  • S&W Mk22: Tento upravený model používal kalibru 9mm Luger. Zbraň mala zvýšené hľadie a mušku kvôli možnosti použitia tlmiča. Používali ju najviac špeciálne jednotky SEALS.

Útočné pušky

Vojaci pri strete s nepriateľom

Vojaci Južného Vietnamu pri strete s nepriateľom

Základnou zbraňou každého vojaka bola útočná puška. Družstvá sa líšili skladbou vojakov. Niektorí mali napríklad staršiu M14. Rovnako tak sa medzi nimi nachádzali útočné pušky M16, guľomety M60, brokovnice alebo granátomety.

  • Legenda M16: Ak sa pozriete na fotky amerických vojakov vo Vietname v úplnej väčšine budú v rukách zvierať Black Rifle. Tak bola M16 prezývaná zo strany vietnamských vojakov. Oproti klasickému AK-47 totiž bola komplet čierna, nemala drevené predpažbie, pažbu, ani črienky. M16 sa do výzbroje USA dostala v roku 1964 a o rok neskôr bola nasadená pri operáciách na začiatku vojny. Originálny symbol bol plne automatický s možnosťou streľby dávkou a zásobníkom na 20 rán. Vzišla zo skúšobnej pušky AR-15. Jej obrovskou výhodou aj nevýhodou bola ráže 5,56x45mm. Úsťová rýchlosť je 960 m/s s kadenciou až 950 rán za minútu. Tieto naštvané, rýchle včielky navyše v kombinácii s mechanizmom M16 nemali takmer žiadny spätný ráz. M16 bola na poli protivníkom AK-47. To malo značne väčšie kalibri, čo poskytovalo výhody aj nevýhody.

Pôvodná verzia M16 mala bohužiaľ niekoľko nedostatkov. Napríklad mala sklony sa v boji zaseknúť. Vojaci tak občas radšej zvolili AK-47, ktoré bolo spoľahlivejšie. Postupom vojny sa objavovali ďalšie verzie pušky M16. Najvýznamnejšou je skrátená verzia XM177E2 používaná predovšetkým jednotkami SEALS a Green Barets.

Útočné pušky M16

Útočné pušky M16A1

  • M14: Konštrukcia tejto pušky vzišla z pušky M1 Garant. Puška mala zásobníkovú šachtu a výmenné zásobníky na dvadsať nábojov. To z nej robilo pomerne dobrú alternatívu. Bola bohužiaľ rozmerná, ťažká a neohrabaná. Na začiatku vojny ju užívali predovšetkým jednotky USMC. Bola nahradená puškou M16.
  • M1 Garant: Túto typicky druhovojnovú pušku môžeme vídať v začiatkoch vojny. Bola neuveriteľne spoľahlivá.
  • M3 Greesegun: Hoci sa jedná skôr o SMG, dávam ho sem. Táto pumpička strieľala .45 ACP v kadencii 400 rán za minútu. Opäť bol používaný skôr v počiatkoch vojny
  • M1A1 Thompson: Áno aj táto klasika bola na začiatku vojny využívaná

Brokovnica

Brokovnice boli veľmi dôležité pre svoju efektivitu na krátku vzdialenosť. Tiež sa užívali pre boj v zákopoch, chodbách alebo uzavretých priestoroch.

  • Ithaca M37: Jednou z používaných brokovníc bola aj Ithaca M37. Jednalo sa o opakovaciu púmp action brokovnicu v kalibru 12.
  • Remington 870: Túto brokovnicu iste poznáte zo súčasnosti. Používala sa ale už vo Vietname. Je veľmi spoľahlivá vďaka mechanizmu a pump action.
  • Mosberg 500: K Remingtone pridám ešte jednu klasiku. Veľmi spoľahlivá a účinná.

Guľomety

Americký vojak s guľometom

Ľahký guľomet M60

Útočné pušky boli jedna vec. Keď však prišlo na podporu streľbou, nič nedonúti nepriateľa schovať hlavu tak, ako guľomet. Či už ľahký, alebo ťažký, guľomety sú ďalšou časťou výzbroja.

  • M60: Ak by sme chceli ekvivalent ikony M16 zo sveta guľometov, je to rozhodne M60. Tento guľomet nahradil v amerických radoch dobre známy BAR a guľomet browning. Výroba začala už v roku 1957. Zbraň využíva strelivo 7,62x51 mm - veľmi účinné a spoľahlivé. Zbraň je prispôsobená tak, aby na obsluhu potrebovala iba jedného vojaka. Väčšinou však guľometné družstvo obsahovalo strelca aj nabíjača. Zásoba M60 je zaistená guľometnými pásmi.
Americký guľomet M60

Ľahký guľomet M60

  • Browning M1919A4 .30 cal: Tento guľomet bol kompletne nahradený M60. Vo Vietname sa používal len na vozidlách či plavidlách.
  • Browning M2 HB .50 cal: Guľomet s ťažkou hlavňou bol umiestňovaný predovšetkým na tankoch a ďalších vozidlách.

Explozívna výzbroj

Súčasťou výzbroje boli aj zbrane s explozívnym charakterom. Z hier, filmov, ale aj dokumentov iste mnohí poznajú Claymore, pechotnú mínu. Bolo toho však oveľa viac, čo vám hneď poviem.

  • Claymore Mine: Táto pechotná mína bola najviac používaná práve vo Vietname. Jednalo sa o kus výbušniny C4 uspôsobenej obalom tak, aby všetka energia bola smerovaná smerom dopredu. Preto má na sebe Claymore napísané - Front Toward enemy. Mína sa dala odpaľovať niekoľkými spôsobmi. Bolo k dispozícii diaľkové odpálenie, ale mohla byť spustená aj pomocou prerušenia kontaktu nástražného drôtu. Po explózii boli proti objektu vymrštené obrovskou rýchlosťou stovky šrapnelov.
Claymore pechotná mína

Pechotná mína Claymore

  • Útočné a obranné granáty: Samozrejmosťou bolo používanie granátov. Najpoužívanejšie boli M67 Fragmentation hand grenade a jeho predchodca M61. Granát M67 má klasický tvar jablka, aký poznáme z filmov.
  • M79 Granade launcher bol a stále je americký granátomet predstavený v roku 1961. Strieľal širokú škálu projektilov typu 40mm.
  • China lake: Kto by tu hľadal čokoľvek s jazerom v Číne, bude na omyle. Jedná sa o pump action granátomet s trubicovým zásobníkom na 3 strely. Bol schopný vystreliť až 30 granátov za minútu.
  • Mark 19 je automatický stacionárny granátomet s nabíjacím pásom. Najprv predstavený v roku 1966.
  • M72 LAW: Podľa mňa sa jedná o najznámejší americký pechotný raketomet. Jeho oponentom je RPG 75. M72 je rozložiteľný raketomet ráže 66mm používaný predovšetkým proti tankom a iným vozidlám.
  • Plameňomety - typy M2A1-7 a M6A1-7 sú plameňomety, ktorých používanie sa osvedčilo už vo vojne v Pacifiku. Ich účinok proti vegetácii, rovnako tak ako zastrašujúci účinok, je obrovský.

Odstrelovacie pušky

Ostreľovači sú tichou zbraňou, ktorá dokáže ohrozovať v na prvý pohľad pokojnom a bezpečnom územiu. Jej pušky sú presné, ich muška nemilosrdná. Americká armáda používala predovšetkým dva typy odstreľovacích pušiek.

  • M21. Táto modifikácia pušky M14 bola veľmi obľúbená. Presná, dobre zvolená ráže v kombinácii s poloautomatickou konštrukciou jej dávala výhodu nad nepriateľom, ktorý spravidla používal SKS (Simonov).
  • M40. Bola prakticky prestavba pušky Remington 700. Puška bola a je veľmi presná, rovnako tak ako obľúbená v radoch amerických vojakov.

Plošné zbrane (chemické)

Výbuch napalmu

Výbuch napalmu

Kvôli problémom s typom bojov, ktoré sa viedli vo Vietname (nešlo o klasickú frontovú vojnu), bolo potrebné získať aspoň nejakú výhodu nad neustále skrývajúcimi sa nepriateľmi.

  • Agent Orange je zmes dvoch chemikálií používaná pre ničenie rastlinstva za účelom odhalenia strategických stanovíšť, zásobovacích trás a skrýš nepriateľov. Zmes je vysoko toxická a okrem vegetácie napáda aj ľudí. Od roku 1965 sa jedna časť zmesi vyrábala aj v ČSR. Jej výroba bola ukončená v roku 1968, pretože mnohí zamestnanci trpeli závažnými zdravotnými poruchami.
  • Agent Blue bol používaný predovšetkým z počiatku vojny. Táto zmes slúžila na ničenie ryže. Jednalo sa o americkú stratégiu, ktorou chcelo velenie ovplyvniť zásoby jedla nepriateľa.
  • Napalm je asi najznámejšou plošnou zbraňou celej vojny. Lietadlá shazujíce kontajnery s napalmom, po ktorých dopade je vidieť len obrovská múr ohňa. Tak to je napalm. Vznikal zahusťovaním bežne dostupného naftového paliva. Problém väčšiny horľavých látok je v tom, že skôr než dokážu zapáliť postihnutú oblasť, vyhorí. Napalm má však zníženú rýchlosť horenia a veľmi dobrú priľnavosť. Asi každý si tak dokáže predstaviť, čo to urobí na ľudskej koži. Bohužiaľ pri bombardovaní dochádzalo k chybám, či už zo strany letcov alebo leteckých návodcov. Preto napalm dopadal aj na civilistov alebo amerických vojakov.

Ostatné

Hoci som vzal zbrane trochu hopom, snažil som si zostať u tých najznámejších. Zbraní bolo samozrejme používaných nespočetné množstvo druhov a typov. Zámerne som teda nejaké vynechal, aby sme si udržali postupnosť článku a nevenovali sa jednej téme celé dni. Okrem klasických ručných zbraní je nutné spomenúť si napríklad podporné pechotné zbrane. Sem patrí tarasnice, mínomety alebo delostrelectvo (či už samohybné, alebo stacionárne). Najpoužívanejšie boli pre predstavu close range mínomety M19 a M2. Ďalej sa používali M1 alebo M30.

Delostrelectvo bolo vyzbrojené stacionárnymi 105 Howitzer, 155 Howitzer, alebo samohybnými N53, M55 a M110.

Mechanizované zariadenia

Poslednou časťou, ktorú vezmem trochu rýchlejšie, sú vozidlá, tanky, lietadlá, alebo vrtuľníky. Chcel by som spomenúť tie najdôležitejšie a najznámejšie, ktoré boli užívané a môžeme ich vídať na záberoch z vojny, vo filmoch alebo o nich čítať.

Lietadlá

Ak si niekto myslí, že najviac rôznych typov sa používalo pri ručných zbraniach, bohužiaľ sa mýli. Hoci som si obdobne myslel to isté, najviac sa používalo lietadiel. Nech sa to zdá neuveriteľné, alebo nie, lietadiel prešlo Vietnamom viac než 100 typov.

  • B52 Stratofortress. Jasne, kto by nepoznal tento ikonický bombardér. Obrovská nebeská pevnosť nesúca až 32 ton bômb. Používaný bol pre plošné bombardovanie cieľov
  • C-5 Galaxy je vojenský transportný kolos používaný pre prevážanie vojakov, ale aj napríklad helikoptér alebo iných lietadiel. Až tak je veľký.
  • F-14 Tomcat. Toto stíhacie lietadlo bolo nasadené až koncom vojny. Vystriedalo dovtedy slúžiaci F-104 Starfigher.
Stíhacie lietadlo F-14 Tomcat

Stíhacie lietadlo F-14 Tomcat

Je nutné poznamenať, že letecké sily prešli počas vojny vo Vietname obrovským prerodom. Spočiatku sa užívali vrtuľové lietadlá. Na konci také tromfy ako práve F-14.

Vrtuľníky

Americkí vojaci bežiaci k helikoptére

Americkí vojaci pri zrýchlenom presune pomocou helikoptéry UH-1 Huey

Amerika mala jednu obrovskú prevahu nad nepriateľom, boli to práve vrtuľníky. Až počas vojny vo Vietname sa hojne začínajú vrtuľníky užívať nielen ako Medevac, ale aj ako bojový transport a podpora vojakov.

  • UH-1 Iroquois neboli Huey. O tomto vrtuľníku tvrdím, že je to najznámejší helikoptéra na svete. Vyrábaná bola v Bell Helicopters od roku 1956 do roku 1987. Vyrobených bolo viac ako 16 000 kusov. Používal sa na prevoz vojakov na bojisko, evakuáciu, prevážanie ranených, ale aj na dovážanie streliva alebo ako podpora. Často bol vyzbrojený dvoma strelcami po stranách u posuvných dverí. Okrem nich disponoval možnosťou pripojenia raketových úľov, rakiet, guľometov a ďalšej výzbroje.
  • AH-1 SuperCobra bol a je americký bojový vrtuľník. V kabíne sedia za sebou pilot a strelec. Rovnako ako UH-1 aj SuperCobra bola vyrábaná v dielňach Bell Helicopters. Tento veľmi rýchly a agilný útočný vrtuľník bol používaný od roku 1971.
  • CH-47 Chinook. Posledný z vrtuľníkov je transportný kolos vyrábaný spoločnosťou Boeing Defence, Space & Security. Predstavený bol v roku 1962, od tej doby slúži v americkej armáde. Používa sa k transportu vojakov, ale aj prevoze techniky alebo zásob.

Tanky a vozidlá

Ľahký tank M24 Chaffee

Ľahký tank M24 Chaffee

Hoci nebola vojna vo Vietname vojnou tankov, môžeme zaznamenať niekoľko tankov a vozidiel, ktoré sa v tejto dobe užívali.

  • M24 Chaffee bol americký ľahký tank, ktorý sa s nepriestupným terénom poradil lepšie ako iné ťažké tanky. Vyrábaný bol továrňou Cadillac Massey - Harris. Vážil 18 ton a bol vyzbrojený 75mm kanónom.
  • M48 Patton. Tento bojový tank, tiež main battle tank, ako ho americká armáda označuje, bol pomenovaný po americkom generálovi G. S. Pattonovi. Na rozdiel od Chaffee vážil 44 ton a bol vyzbrojený 90 mm kanónom.

Okrem tankov sa užívali tiež obrnené bojové alebo transportné vozidlá. Napríklad M35, alebo M3 Half track.

Záverom

Ako je vidieť, používaná technika, uniformy, zbrane, ale aj letectvo, prešlo od doby vojny v Kórei a WW2 veľkým pokrokom. Je pomerne zaujímavé pozorovať, ako veľmi dobre zásobovaná a vybavená US nastupuje proti o poznanie horšie pripravenému nepriateľovi.

Rovnakej téme sa budeme v ďalšom článku venovať u ozbrojených síl Severného Vietnamu.

Seriál o Vietname

  1. Úvod vojny vo Vietname
  2. Vojna vo Vietname a americká strana (práve ste dočítali)
  3. Vojna vo Vietname a vietnamská strana
  4. Priebeh, výsledok a následky vojny vo Vietname

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne