V predchádzajúcom diele seriálu o vojne vo Vietname som sa venoval americkej strane. Už sme si prezradili, čo vlastne za začiatkom vojny vo Vietname stálo, ako to bolo s účasťou Ameriky, ale tiež aké sa používali zbrane na strane ofenzívy masovo podporovanej USA. To isté by som rád urobil aj u útočiacej strany, strany agresora, Severného Vietnamu a Vietcongu. Pozrieme sa na pechotné zbrane, techniku, ale aj uniformy.
Dôležité je si uvedomiť, že Severný Vietnam nemal rovnako ako Južný väčšiu produkciu na výrobu zbraní alebo techniky. Obe strany sa tak spoliehali na podporu svojich spojencov. Kým Južný Vietnam podporovala najviac Amerika spolu s Austráliou a Francúzskom, Severný Vietnam bol v rukách Číny a ZSSR. Podobne ako u Južného Vietnamu, sú tieto spojenectvá pochopiteľné. Kým Amerika bojovala proti komunizmu, ZSSR a Čína sa snažili o jeho rozšírení. Ho Či Min mal tak obrovskú podporu, navyše bojoval na svojej pôde, ale to rozoberieme v poslednej časti tohto seriálu.
Ak sa chceme pozrieť na výstroj ofenzívnych síl, musíme si ich rozdeliť na dve základné skupiny. Prvá je klasická armáda Severného Vietnamu zložená z aktívnych vojakov, ktorí si často pamätajú ešte francúzske cudzinecké légie. Tejto armáde sa hovorí NVA (North Vietnamese Army). Druhý tábor predstavujú sily skôr partizánskeho charakteru, ktoré pôsobili len na území Južného Vietnamu. Jednalo sa o ozbrojené zložky komunistickej strany snažiace sa o prevrat, známe ako Viet Cong (Vietcong). Táto strana šírila v Južnom Vietname komunizmus a prevracala obyvateľstvo na svoju stranu. Ich výstroj ani uniforma nezodpovedali klasickým štandardom. Každý kus vybavenia totiž musel putovať po Hočiminovom chodníku. Poďme sa na to pozrieť. Najskôr si preberieme výstroj, tá sa líšila. Potom sa vrhneme na výzbroj, ktorá bola prakticky rovnaká ako na severe, tak aj v rukách vojaka Vietcongu.
Začnime s klasickou NVA, ktorá mala poriadok a dbala na vizuál. Vojaci severovietnamskej armády tak mali presne popísanú uniformu so všetkým, čo k nej patrí.
Uniformy NVA boli z počiatku vojny vo farbe khaki, niektoré zdroje uvádzajú, že sa používala aj hnedá farba. Prečo hnedá? Vietnam je krajina pralesov a močaristých porastov, ktoré majú práve hnedú farbu. Ako maskovanie to bolo teda ideálne. Uniforma bola jednoduchšia ako u Američanov. Blúza sa zapínala na gombíky, mala dve náprsné vonkajšie vrecká. Blúzu dopĺňali nohavice klasického strihu bez všelijakých vymožeností. Cez blúzu sa nosil zelený vojenský opasok, na ktorý sa upevňovalo vybavenie. Na zadnej časti opasku sa nosila brašna v štýle malej poľnej. K uniforme sa nosili topánky z kombinovaných materiálov. Spodná časť bývala gumová alebo kožená. Na ňu nadväzovala látková časť, ktorá zaručovala priedušnosť a rýchle schnutie obuvi. NVA nosili klasickú balistickú helmu. Používali sa aj bandalíry na strelivo a granáty.
V radoch Vietcongu to bolo o poznanie jednoduchšie. Tu sa nenosili žiadne uniformy, ani poriadne topánky. Prečo? Vietcong nebojoval podľa klasických pravidiel. Podporoval partizánsku vojnu a podľa toho tiež volil svoje oblečenie. Veľmi rýchlo prišli na to, že je oveľa lepšie byť oblečený ako farmár, vypáliť pár rán, zasiahnuť cieľ, zahodiť pušku a schovať sa v dedine. Keďže dediny s Vietkongom väčšinou sympatizovali, už strelcov nikto nenašiel. Rovnošata tak predstavovalo čierne pyžamo s ryžovým klobúkom na hlave. Pyžamo poskytovalo veľkú výhodu pri boji v jaskyniach, tuneloch, ale aj v noci. Ak bola jednotka viac vojenského charakteru, mal vojak šál okolo krku a bandalír na strelivo, granáty a ďalšie potrebné vybavenie. Najväčšou zaujímavosťou sú topánky. Kto by čakal poriadne kanady, pletie sa. Vietcong bol naozaj veľmi prefíkaný. Ako topánky používal sandále z rozrezaných pneumatík. Stopovanie tak bolo veľmi ťažké.
Jednotky NAVY SEALS sa obliekali rovnako ako nepriateľ, používali rovnakú výzbroj aj sandále. Tým pôsobili Vietcongu nečakané problémy.
Čo myslíte, aké zbrane najčastejšie používala NVA a Vietcong? Stačí sa pozrieť na ich spojencov ZSSR a Čínu. Podľa toho môžeme veľmi rýchlo pochopiť, aké zbrane sa užívali. Nebolo to však len o zbraniach z komunistického bloku. Predovšetkým v počiatku vojny sa najmä u Vietcongu objavujú zbrane domácej výroby a z čierneho trhu. Ten predstavovali zbrane zhabané alebo získané v povojnových obdobiach. Z rôznych smerov sa tak k ofenzívnym jednotkám dostávali zbrane z celého sveta. Nebolo výnimkou, že vojak Vietcongu mal napríklad Thompsona, alebo guľomet Browning. Rovnako tak MP-40, japonskú Arisaku alebo STG-44. V roku 1967 bolo z Ruského bloku získané veľké množstvo AK-47, RPK a SKS a ďalších zbraní vrátane streliva 7,62 mm. Vzhľadom k nekorešpondujúcemu strelivu s ostatnými zbraňami tak ofenzívne jednotky jednomyseľne prechádzajú na ruské zbrane a deriváty z Číny.
Než sa dostaneme ku konkrétnym zbraniam... viete, že sme dodávali zbrane NVA a Vietcongu? Škorpion, vz-58, ale aj ľahké a ťažké guľomety sa objavujú v rukách nepriateľa. Dokonca v americkom filme Platoon sa nachádza ukryté československé samopaly. Na záznamoch od CIA stojí priamo typy zbraní s výrobou u nás.
Nôž je najlepším priateľom človeka. Napriek tomu, že najznámejší nôž vojny vo Vietname je bez pochyby Ka-Bar, aj druhá strana má svojich ikonických zástupcov chladných zbraní. Používali sa síce aj vidly alebo po domácky vyrobené nože. Ja mám na mysli niečo celkom iné.
Na rozdiel od chladných zbraní u pištolí a revolverov nachádzame väcší výber. Podobne ako u ostatných typov zbraní, aj pištole boli pôvodne doslova zozbierané z rôznych období a koncov sveta. Až neskôr sa s podporou ZSSR a Číny zjednocujú na známe typy.
Táto sekcia patrí predovšetkým zbraniam od ZSSR, Číny a krajín Varšavskej zmluvy. Najviac sa používali AK-47, alebo jej deriváty Type 56 od Čínskych komunistov. Mohli sa tiež vidieť vz-58 z vtedajšieho Československa, alebo M16A1 získaná počas bojov a z čierneho trhu. Tá sa však používala veľmi ojedinele.
Presné, ale aj pušky mali svoje miesto ako v NVA, tak v radoch Vietcongu. Skvele sa hodili pre partizánsky štýl boja, kedy sa spoliehalo na moment prekvapenia a čiastočnú nepripravenosť. Okrem ruských pušiek sa tu objavujú aj naše československé alebo americké získané od padlých vojakov či na čiernom trhu.
Podporu vojakom poskytovali ťažké aj ľahké guľomety. V tomto prípade sa používali skôr tie ľahké, ktoré mohli byť ovládané jedným operátorom. Stacionárne guľomety sa používali na strane ofenzívnych jednotiek zriedka. Okrem spomínaných nižšie sa viac či menej často užívali aj československé guľomety, americký BAR alebo ukoristené M60.
Tento typ výzbroje bol veľmi obľúbený predovšetkým u Vietcongu. Ich nástražné míny, bambusové bomby a iné hlbokomorské zariadenia strašili každého vojaka. Viac si o nich povieme v poslednej časti seriálu. Celkom využívali viac ako 10 druhov granátov predovšetkým ruskej výroby, ale aj veľa typov japonských granátov zhabaných Rusmi.
Podobne ako americké jednotky, aj tieto využívali vzdialenú podporu predovšetkým mínometov, ale aj delostrelectva. Asi nikoho neprekvapí, že väčšina diel pochádzala z tovární ZSSR. Okrem tých klasických medzi nimi boli k nájdeniu aj rarity typu 130 mm M-46 alebo 152 mm M1937.
Vojenské jednotky NVA mali k dispozícii pomerne široké spektrum vojenskej techniky. Viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nedisponovali síce bojovými vrtuľníkmi, ale mali vo svojej výzbroji napríklad československé cvičné lietadlá, ruské stíhačky, tanky aj obrnené transportéry.
Ako som sa zmienil o pár riadkov vyššie, Československo, ako súčasť Varšavskej zmluvy, poskytovalo NVA cvičné lietadlá Aero L-29 Delfín. Okrem nich však využívali oveľa viac typov.
Zatiaľ čo USA malo vo výzbroji hneď niekoľko typov vrtuľníkov vrátane bojovej Cobry, druhá strana také možnosti nemala. Vietcong je predovšetkým nepotreboval a NVA sa bez nich obišla. Môžeme si spomenúť napríklad vrtuľník Mi-8, čuduj sa, svete - ruskej výroby. Čisto prepravný vrtuľník slúži od roku 1961 dodnes.
Rovnako tak ako nedochádzalo k mnohých leteckým súbojom, nedochádzalo ani ku stretom techniky. Napriek tomu bola NVA vybavená opäť predovšetkým zo strany ZSSR.
Nie je žiadnym prekvapením, že najfrekventovanejšou technikou boli kolesové vozidlá, ktoré dopravovali vojakov z A do B, ale tiež prevážali dôležité zásoby a čiastočne využívali Ho Či Minovu cestu.
Dúfam, že ma tu nikto nezačne kameňovať za to, že som zabudol na jeho obľúbený revolver alebo protilietadlové štvorke. Nezabudol. Snažil som sa vytiahnuť tie podstatné zbrane. Ak by sme to chceli urobiť inak, sedeli by sme u tohto článku pekne dlho.
Po tom, čo sme si prešli postupne možnosti NVA, Vitcongu a jednotiek US, sa môžeme presunúť k poslednej časti nášho seriálu, kde si všetko zhrnieme a prejdeme si celú vojnu. Je nutné poznamenať, že vojaci ofenzívnych jednotiek boli síce horšie vyzbrojení, ale vo výsledku vyhrali. Ako je to možné? To si povieme nabudúce.