Čo si berieme so sebou na cesty rozhoduje aj o našom pohodliu. Obzvlášť to platí, ak sa chystáme na dlhšie cesty, pri ktorých budeme variť niekde v prírode, ale aj v kempe. Za takýchto podmienok by sa oplatilo so sebou mať nejaký ten riad, ktorý by poslúžil aj na varenie. Áno, dá sa variť v plechovke od kompótu, však to neponúka ten pocit luxusu, ktorý často hľadáme aj v prírode. Nemali by sme teda podceňovať starý dobrý riad v podobe ešusu. Poznáme ho zo starých čias, ale zmenili sa?
Na vojenské účely kedysi dávno vznikli nádoby, v ktorých sa dalo variť, ale mohlo sa z nich rovnako tak dobre aj jesť. Týmto nádobám sa hovorilo ešusy. Ešus je prakticky trojdielna sada riadu, ktorá bola spočiatku vyrábaná z hliníka. V tom by trochu problém. Ako iste vieme, je hliník škodlivý pre ľudský organizmus. Vtedajšie technológie neponúkali také možnosti ako tie dnešné, preto sa o tom radšej moc nehovorilo. V trojdielnej sade bola vždy veľká miska, vnútri nej malá miska a všetko zakryté vekom, ktoré sa zabezpečilo preklopnou poistkou. Čo sme teda mali v praxi? Tento neuveriteľný vynález ponúkal väčší hrniec na varenie - ona poistka, ktorou sa zaisťovalo veko na ešusu, je v skutočnosti držadlo tohto hrnca. Vďaka nemu ho môžeme prenášať, aj keď bude rozpálený. Vnútri uložená menšia nádoba slúži k jedlu, ale pokojne aj k jeho príprave. Ono veko je v skutočnosti tanier. Premyslené, že? No, ale čo ten hliník?
Škodlivosť hliníka robila ľuďom v poslednej dobe veľké starosti. Dnešné technológie však umožňujú oveľa viac, než tie staré. Dnešné materiály sú teda neškodlivé, ba čo viac - sú oveľa lepšie. Stretneme sa s nerezovou oceľou. Tento materiál je skvelý na podobné použitie. Je pevný, tvrdý a neškodlivý. Môžeme v ňom pokojne variť bez strachu o svoje zdravie. Oceľ sa spravidla opatruje povrchovými úpravami pre zlepšenie jej vlastností. Používa sa chrómovanie, zinkovaniealebo slabé nanesenie teflonu. Takže hliník sa už nepoužíva? Vzhľadom k jeho dobrým vlastnostiam, medzi ktoré patrí nízka hmotnosť a dobrá pevnosť, úplne nevymizol. Stretneme sa s tak zvaným nezávadným hliníkom, ktorý je upravený tak, aby neškodil organizmu. Rovnako ako pri oceli sa aj u neho používajú povrchové úpravy. Tou najčastejšou je eloxovanie. Materiál je po ňom tvrdší a odolnejší. Rovnako tak sa môžeme stretnúť s plastom, ktorý je dnes veľmi obľúbený. S plastom? V tom sa ale nedá variť nie?
Plastový riad je skutočne len riad. Ide o jedálenské potreby v zmysle - tanier, miska, krabička a tak ďalej. V tomto smere je plast veľmi šikovný. Je ľahký, ale zároveň odolný. To posledné, čo chceme, je ťahať so sebou ešte ďalšie kusy riadu kvôli pohodlnému jedlu. Stačí si teda kúpiť jednu sadu plastového riadu, ktoré si do seba môžeme poskladať, aby sme ušetrili miesto. Pri výbere takéhoto riadu si dajme pozor na prítomnosť Bisfenolu A. Táto prímes používaná pri výrobe plastov je veľmi škodlivá pre náš organizmus. Je s ním spájaných mnoho zdravotných problémov.
Na našom eshope nájdete všetky možné typy riadu, hrncov, vákuových hrncov a ďalšieho vybavenia, ktoré využijeme na varenie v poľných podmienkach. Jediné rozhodovanie by malo nastať v otázke materiálu. Oceľové ešusy sú predsa len ťažšie ako tie hliníkové. Preto keď musíme pri výpravách počítať s každým gramom, je lepšie zvoliť tú ľahšiu variantu. Ale je to opäť na nás.