Udržať nápoj v tej správnej teplote môže byť oriešok, najmä ak sa pohybujeme vonku v nie práve ideálnom počasí. Vychutnať si teplú kávu či čaj alebo naopak studenú sviežu vodu nám môže pomôcť termohrnček. Stačí si iba vybrať.
Keď si vonku v teréne pripravujeme teplý nápoj – či už kávu alebo čaj – našim cieľom väčšinou je, aby tento nápoj zostal teplý čo najdlhšie. Urobiť si čaj na ohni a naliať ho do plecháčka určite znie romanticky, ale keď nás má čaj zahriať a namiesto toho vplyvom okolitého chladného počasia do desiatich minút vychladne, potom už ide všetka romantika bokom.
Mať pri sebe v zime teplý nápoj nemusí byť len otázkou komfortu, ale aj zdravia. Pomôcť nám v tom môžu aj tzv. termohrnčeky, ktoré sa stále častejšie stávajú štandardnou výbavou zálesákov nielen u nás, ale aj vo svete. Ako taký termohrnček funguje a podľa čoho máme vyberať?
Termohrnček alebo tiež thermo hrnček pokojne môžeme prirovnať ku klasickej termoske, pretože princíp fungovania oboch týchto kúskov výbavy je veľmi podobný. Hlavným účelom termohrnčeka aj termosky je udržať obsah izolovaný od okolitého prostredia. Skrátka a dobre, keď je obsah termohrnčeka (termosky) studený, chceme, aby zostal studený. A naopak, keď je teplý, chceme, aby zostal (čo najdlhšie) teplý.
Termo hrnček na kávu alebo na čaj je tvorený dvoma stenami, medzi ktorými je vákuová dutinka, cez ktorú sa neprenáša teplo. Tým pádom sa nevyrovnáva teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Nápoj prirodzene do určitej miery chladnúť (respektíve meniť teplotu) bude, a to hlavne kvôli viečku, ktoré často vákuované nebýva, a tiež otvoru v ňom, cez ktorý pijeme. Nebude to ale ani zďaleka tak rýchle ako v prípade, že svoj nápoj nalejeme do obyčajného plecháčika.
Rôzni výrobcovia pri rôznych modeloch termohrnčekov spôsoby pitia riešia rôzne. Niektoré termohrnčeky bývajú otvorené, tj bez veka, čo síce uľahčuje pitie z nich, ale tiež urýchľuje tepelnú výmenu medzi nápojom a okolitým prostredím. Táto tepelná výmena však stále nebude taká rýchla ako pri klasických porcelánových alebo plechových hrnčekoch.
Potom tu máme termo hrnček v uzavretej verzii. Na výber je hneď niekoľko druhov uzáverov, ku ktorým patria skrutkovacie uzávery, prípadne špuntové viečka, ktoré sa do nádoby zasúvajú. Na tieto účely musí byť vybavená tesnením, aby čo najlepšie izolovala a nepôsobila tak ako slabé miesto celého termoizolačného systému.
Pitie z termohrnčekov prebieha cez picí otvor, ktorý musí byť (opäť z dôvodu správnej izolácie) uzatvárateľný. Uzatvárací mechanizmus môže byť posuvný, rotačný či zaklápací. To už záleží na každom výrobcovi (a vkuse každého kupujúceho).
Osvedčeným materiálom, z ktorého je termo hrnček na kávu vyrábaný najčastejšie, je nerezová oceľ. Tá je veľmi pevná a súčasne odolná voči korózii, ako už napokon vyplýva z jej názvu. Pitie z hrnčekov z nerezovej ocele navyše neškodí nášmu zdraviu, či už dovnútra nalejeme teplý alebo studený nápoj. Výhodou je aj nenáročnosť nerezovej ocele na údržbu. Otvor na pitie a jeho otváranie sú potom spravidla vyrábané z plastu. Ten totiž v porovnaní s kovom tak rýchlo nevedie teplo, tým pádom je nižšia pravdepodobnosť, že by sme sa pri pití spálili.
Thermo hrnček vyberáme podľa vlastných preferencií. Ak budeme napríklad potrebovať kúsok do auta, potom by sa mal hlavne dobre držať a dať otvoriť jednou rukou, prípadne za pomoci úst. To je pri riadení nesmierne dôležité. Pokiaľ vyberáme termohrnček do prírody, potom by mal byť odolnejší a nenáročný na údržbu.
Do kancelárie potom môžeme zvoliť klasickejší a väčší model, pretože tam máme na manipuláciu s hrnčekom času dosť. A pokiaľ ide o veľkosť, tu opäť hrajú prím naše požiadavky. Na malé espresso vám bude stačiť 200ml hrnček, ale na čaj odporúčame minimálne pol litra (aj liter) objemu. Dôležitá pri výbere je ergonómia, ale aj materiál. Plastový hrnček nám nikdy neposkytne taký komfort ako ten z nerezovej ocele.