Bundy typu M65 sú veľmi obľúbené pre svoj strih a predovšetkým aj pohodlie, ktoré ponúkajú. Než sa pre ňu rozhodneme, mali by sme byť oboznámení s tým, čo ponúkajú a predovšetkým, pre aké situácie sa hodí.
Od konca druhej svetovej vojny uplynulo celkom 20 rokov a americká armáda stále nemá náhradu za bundy M43 a M51, ktoré si tak obľúbila. Pri tom by po nej vojaci tak túžili a celkom by ju aj potrebovali. Blíži sa vojna vo Vietname, tak kde je nová výstroj? Našťastie ju predstavuje Odbor pre vývoj vecí pre vojakov. Je ňou nová bunda M65 Field Jacket, ktorú si aj my v krátkosti predstavíme.
M65 sa najviac osvedčila práve vo vojne vo Vietname. Dovtedy tu bola uniforma M51, najviac používaná vo vojne v Kórei. Je jasné, že aby ju mohla nahradiť, musela M65 ponúkať trochu viac, než na čo boli vojaci dovtedy zvyknutí. Týmto krokom vpred bola predovšetkým kapucňa umiestnená vo vysokom golieri. Síce nebola až tak nepremokavá, ale ponúkala určitú mieru ochrany pred okolitými vplyvmi, rovnako ako vysoký golier. Krk je veľmi náchylný na zimu alebo piesok, je to skrátka chúlostivá časť tela, ktorú treba chrániť. Zapínanie uniformy predstavuje zips, ktorý siaha od krku až po pás. Tým zostalo miesto tak, aby sa mohol vyhrnúť golierik aj pri zapnutej bunde (golier má svoje zapínanie). Zároveň zips nesiahal až na spodný okraj, čím si vojak zachoval pohyblivosť. Spodný okraj siaha asi 20 centimetrov pod pás. Táto dĺžka je naozaj ideálna vzhľadom k potrebnej pohyblivosti a ochrane chrbta pred prechladnutím. Spotený chrbát totiž okolitý studený vzduch moc dobre neprijíma. Bunda sama o sebe bola konštruovaná pre chladnejšie počasie, k čomu musela byť vyrobená z dobrého materiálu. K tomu sa hneď dostaneme, najskôr si však povieme o vreckách.
Nemusíme byť vojakmi, aby sme potrebovali veľké vrecká, kam si dáme všetko, čo sme zvyknutí so sebou nosiť. Našťastie túto potrebu bunda M65 skvele pokrýva. Celkom na nej nájdeme 4 hlavné vrecká. Dve sú v oblasti pásu a dve na prsiach. Tieto vrecká sú kryté príklopkou zaistenou na gombíkyalebo v modernom prípade na suchý zips. Vďaka klope nič nestratíme a zároveň ochránime obsah pred dažďom, snehom a ostatnými nechcenými škodlivinami. Vrecká sú naozaj priestranné, konštruované tak, že trochu narušujú líniu bundy. Nie sú teda vnútorej, ale vonkajšej konštrukcie. Vnútri bundy nájdeme ďalšie vrecúško na drobnosti. Ako je vidieť, konštruktéri sa naozaj snažili, aby bola bunda užitočná. Ako to zvládli s materiálom?
Ako už to tak býva, bola aj táto bunda vytvorená z klasicky pomerového materiálu 50 na 50, teda 50% polyesteru a 50% bavlny. Táto kombinácia je veľmi výhodná pre jej pevnosť a schopnosť nenasiaknuť vodu. Zároveň pomerne rýchlo schne, čo ju robí vhodnou pre oblečenie tohto použitia. Kvôli použitiu v chladnejších podmienkach mala pôvodná verzia na vnútornej strane gombíky pre pripnutie zimnej vložky. Kvôli prechladnutiu a nášmu komfortu, má bunda zips chránený légou, ktorá sa zapína na cvoky.
V dnešnej dobe je táto bunda už dlho mimo používanie armády. Skôr sa z nej stala módna záležitosť pre tých, ktorí hľadajú pohodlný strih a premyslenú konštrukciu. Tým pádom máme k dispozícii niekoľko verzií cez tie normálne až po takzvané Vintage.Ktoré hoci sú nové, pripadajú ako nosené. Opäť sa jedná o módny ťah, ktorý je poslednou dobou vyhľadávaný. Pre nás zostávajú dôležité pôvodné vlastnosti bundy. Podľa nich ju môžeme použiť na denné nosenie, ale aj do lesa, kde skvele poslúži svojmu účelu.