Ak vonku fúka, potom by sme sa pri výbere vhodného oblečenia nemali orientovať len podľa aktuálnej teploty na teplomere. Vietor je totiž zradný a pocitovú teplotu dokáže znížiť oproti teplomeru aj rádovo o stupne. A preto sú tu anoraky a vetrovky.
Predovšetkým jeseň a jar sú ročnými obdobiami, v ktorých by sme prípravu na pobyt v prírode nemali podceňovať. Bez ohľadu na to, či sa sem chystáme len na dvojhodinovú prechádzku alebo päťdňový trek. Pobyt na čerstvom vzduchu vám totiž razom môže znepríjemniť vietor, ktorý znižuje pocitovú teplotu - a ak ste nedostatočne oblečení, dokáže vám znížiť aj teplotu telesnú, čo môže byť v niektorých prípadoch nebezpečné a môže to viesť k hypotermii, teda podchladeniu.
Preto je vhodné mať na sebe (alebo aspoň pri sebe) minimálne jednu vetruodolnú vrstvu oblečenia, ktorú negatívne účinky vetra zredukujete na minimum. A tu sa ukazuje prvá výhoda vetroviek či anorakov, ktoré sú veľmi ľahké, a tak si ich ľahko zbalíte do batohu, prípadne v niektorých prípadoch do väčšieho vrecka nohavíc.
Ďalšou výhodou vetroviek a anorakov je, že v kvalitnom kúsku z tejto kategórie sa nikdy nijako výrazne nespotíte, pretože odvod nadmerného tepla je obvykle zaistený systémom postupného odvetrávania (ventilácie). Väčšina vetroviek je dnes navyše čiastočne alebo úplne vodeodolných (podľa vodného stĺpca zvládnu tieto bundy buď mierny, alebo aj silnejší dážď), ale hlavne – sú odolné voči vetru a veľmi účinne chránia svojho nositeľa proti prechladnutiu.
Väčšina z nich však prirodzene nemá silnú vrstvu izolácie - vetrovky tak spravidla nie sú určené na zimu, kedy sa teploty pohybujú pod bodom mrazu. Práve v prechodných ročných obdobiach sú však nedoceniteľným spoločníkom.
Bunda so zvýšenou odolnosťou voči vetru môže byť vyrobená z rôznych materiálov, avšak osvedčili sa predovšetkým tie syntetické. Môže ísť napríklad o nylon alebo polyester. A ďalej tu máme skupinu materiálov pod jednotným názvom „softshell“. Tieto materiály sú všeobecne dosť ľahké a súčasne majú skvelý pomer ceny a funkčnosti - pokiaľ stále hovoríme o odolnosti voči pôsobeniu vody zvonku a súčasne o priedušnosti.
V kategórii softshellových materiálov si môžeme vybrať materiály tkané a membránové. Tie membránové síce bývajú všeobecne kvalitnejšie, ale na druhú stranu bývajú aj ťažšie a menej pružné. Ak sa teda chystáte anorak či vetrovku využívať predovšetkým na jednodenné jarné alebo jesenné výstupy do prírody, bude vám bohato stačiť tkaný variant.
Ako sme už uviedli, zachovávajú si softshellové vetrovky navyše stále nízku hmotnosť a okrem toho sú aj vysoko kompaktné. Môžete si tak jednu bez problémov zbaliť do batohu, kde vám zaberie skutočne len minimum miesta. Niektoré vetrovky sú navyše také kompaktné, že ich bez problémov zbalíte „do seba samých“, napríklad do kapucne.