Leto je krásne obdobie plné zelene, farieb a predovšetkým tepla. Je to práve teplo, ktoré nám trochu komplikuje výber vhodného oblečenia. Často máme dobré turistické topánky, ale je nám v nich moc veľké teplo. Rovnako tak to platí aj u ostatného oblečenia a doplnkov. Vďaka vysokým teplotám sú v lete obvyklé aj náhle búrky. Počas nich výdatne prší, fúka vietor a teplota klesne o niekoľko stupňov. Je veľmi nepríjemné, keď nás taká búrka zasiahne nepripravených. Pritom stačí mať pri sebe bundu, ktorú môžeme použiť. Vyzerá to ľahšie, než to v skutočnosti je. Aj pri výbere letnej bundy narazíme na pár komplikácií, ktoré je lepšie si objasniť.
Letné bundy, ktoré si so sebou budeme brať na výlety, ale aj prechádzky po meste alebo cesty do práce, by mali byť ľahké a predovšetkým funkčné. Samozrejme, že záleží na type bundy, či je to len Windbearker, módna bavlnená, nepremokavá a tak ďalej. Z toho možno poznať, že existuje niekoľko skupín búnd, ktoré si môžeme na toto obdobie zakúpiť. Módne kúsky hneď preskočíme, kvôli tým tú nie sme. Vrhneme sa na účelové, teda funkčné bundy. Základom pre výber je vždy schopnosť odolávať poveternostným podmienkam, vodeodolnosti a priedušnosti. Tieto tri vlastnosti sú pre nás kľúčové.
Najľahším typom letnej bundy je určite tak zvaný WindBreaker, čiže pre nás Vetrovka. Tento druh bundy je skvelý na chodenie za letných mesiacov, keď fúka vietor. Hlavným účelom bundy je odraziť tento vietor a nevpustiť ho k telu. Zároveň chráni pred slabým dažďom. Bundy sa vyrábajú zo syntetických materiálov, ktoré sú neustále vylepšované. Nemusíme sa báť starých vetroviek zo šušťáku, ktoré boli nevzhľadné a ich nosenie nepohodlné. Moderné technológie ponúkajú oveľa viac, než by sme si mohli predstaviť. Bunda je veľmi vhodná pre behanie, chodenie, ale aj turistiku, kedy môže vyčkávať v batohu. Postrážte si sťahovací pas a odopínateľnú kapucňu. Tieto dve veci náš pocit z komfortu ešte viac umocní. Bohužiaľ bunda nie je schopná obstáť v silnejšom daždi, tu je už potreba niečoho iného.
Pre použitie vo výdatnejšom daždi sa viac hodí softshellové bundy. Softshell® je sám o sebe veľmi moderný materiál. Dokáže poskytnúť ochranu pred dažďom do výšky svojho vodného stĺpca a cez to zostať do istej miery priedušný. Vodný stĺpec? Áno, vodný stĺpec je miera, ktorá určuje, koľko vody je potrebné k tomu, aby ju Softshell® prepustil. Klasický by mal mať vodný stĺpec 5000, tie lepšie až 10 000. Samozrejme, že sa voda môže dovnútra bundy dostať napríklad spojmi. Preto je lepšie zakúpiť si bundu, ktorá ich má lepené. Ako sa môže zdať Softshell® neprekonateľný, pri prudkom vetre nemá tak dobré vlastnosti ako Windstoper a v letných mesiacoch nám v ňom bude často teplo, pretože má tendenciu hriať. Existuje teda ideálny materiál pre bundy?
Najlepším materiálom, ktorý si môžeme pre letnú bundu vybrať je Gore-Tex®. Jeho jedinou nevýhodou je jeho cena. Zvyšok je už prechádzka ružovou záhradou. Bundy z tejto membrány sú veľmi priedušné, nepremokavé a odolné. Opäť sa stretneme s niekoľkými druhmi Gore-Texu, stupňujú sa podľa výdrže. Avšak aj ten najhorší je stále lepší ako ostatné materiály. Okrem toho skvele odoláva silnému vetru, čo je v turistike potreba.
Je len na nás, akú bundu si kúpime. Záleží, na čo ju presne chceme a koľko na ňu máme peňazí. Na väčšinu aktivít stačí softshellová bunda. Pokiaľ na ňu nemáme dosť miesta, môžeme si zbaliť do batohu len pláštenku. Nech už si vyberieme akúkoľvek bundu, dbajme, aby boli konštruované hlavou a nie niečím iným. Bunda musí mať vždy rozopínajúce prieduchy kvôli odvetrávaniu. Ďalej musí mať kapucňu, ktorá zaizoluje a ochráni aj hlavu. Mali by mať dostatočne dlhý strih, aby sme pri zdvihnutí rúk nad hlavu nemali odhalený chrbát. Ďalšou samozrejmosťou sú lepené spoje, kvalitné zipsy a tak ďalej. Opäť záleží na peniazoch, ale bundu každý rok nekupujeme.