Po druhej svetovej vojne išiel vývoj techniky, zbraní, ale aj oblečenia veľmi rýchlo dopredu. Veľký pokrok zaznamenalo aj letectvo a to predovšetkým stíhacie lietadlá a výškové bombardéry. Vďaka pokročilým technológiám boli zrazu schopní lietať naozaj vysoko, čo so sebou bohužiaľ prinieslo nejeden veľký mínus. Tam hore vo výškach je totiž oveľa chladnejší vzduch. Piloti dovtedy nosili bytelné kožené bundy s kožušinkou. Lenže pokrok priniesol aj mnoho ďalšieho vybavenia do lietadla a tak museli piloti byť čo najviac obratní. Chcelo to niečo nové. Niečo, čo by zahrialo, ale bolo aj ľahké a pohodlné. Tým vznikli prvé letecké bundy typu MA1 bomber.
Mnoho z nás máme bundu MA1 Bomber zakorenenú ako oblečenie určitej skupiny ľudí. Avšak jej korene siahajú až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Požiadavky pre jej vznik boli jasné - bunda musí byť teplá, pohodlná a musí rýchlo schnúť. Situácia, keď zmokneme pri vstupe do lietadla a následne vystúpime do výšky niekoľkých kilometrov, kde je teplota hlboko pod nulou, by bola veľmi nepríjemná. Aby výrobcovia splnili tieto požiadavky, museli sa uchýliť k novému vláknu a upustiť od starých dobrých materiálov. Nylon bol jasná voľba.Je dostatočne nepremokavý, odolný a usychá oveľa rýchlejšienež koža. Ako zateplenie sa použila polyesterová podšívka, ktorá je charakteristicky oranžová (jeden z hlavných znakov tejto bundy). Bund bolo postupom času vytvorených niekoľko druhov. Bolo by fajn si o nich niečo povedať.
Pôvodným návrhom s nezabudnuteľnou konštrukciou bola práve MA1 bomber. Táto bunda sa vyznačuje predovšetkým voľným strihom a optickým zväčšením našej postavy. Vďaka tomu pod ňu zľahka zamaskujeme puzdro na zbraň. Ako druhá prišla inovovaná MA2 flight Jacket, známa tiež ako CWU. Táto bunda prináša na rozdiel od jej staršej sestry niekoľko modifikácií. Predovšetkým je to vysoký ohrnuteľný golier, ktorý si môžeme v prípade väčšej zimy zdvihnúť až pod bradu. Ďalším faktorom sú klopy na vreckách, vďaka čomu sú dobre chránené pred okolitými vplyvmi. Sama o sebe je bunda trochu vyššie posadená, keďže bola upravená pre armádu Spojených Štátov. Časom bohužiaľ zateplenie prestalo stačiť a tak prišla nová rada búnd N2B a N3B. N2B bola modernizovaná verzia svojej predchodkyne. Zapĺňala všetky medzery, ktoré MA1 mala. Napríklad má kapucňu s umelým kožíškovým lemom, čo je veľký plus. Zips je opatrený légiou, vďaka čomu neprefúkne ani nepretečie. Hoci inovovaná, stále sa držala svojej predlohy narozdiel od N3B. Tá je už úplne iného strihu. Bola vynájdená pre posádku leteckých základní umiestnených na veľmi chladných miestach. Už len kvôli tomu bola ušitá z iného materiálu, má iné vrecká aj celý strih. Cez to zostáva skvelou variantou pre tých z nás, ktorí si potrpia na klasiku.
Najväčším mínusom tejto bundy sú predsudky, ktoré o nás ostatní ľudia budú mať. Hneď si myslia, že sme bitkári a sami nevedia, čo je to vlastne za bundu a v čom je tak dobrá. Ale čo, my si môžeme užiť jej pohodlný strih, gumu na koncoch rukávov a v páse, čím si pekne celú bundu zaizolujeme. V neposlednom rade bunda ponúkne príjemný materiál, ktorý dodáva skvelý pocit z nosenia. Vyberme si taký model, ktorý sa nám páči a predovšetkým, ktorý nám padne.